Jonsson är tillbaka som vinnare

I fjol fick han inte plats i Bodens BK:s superettalag.
I går var Richard Jonsson tillbaka på Björknäsvallen.
Som en vinnare.
- Kul som fasen att vara tillbaka, säger Bodenbacken.

Boden2006-05-02 06:00
Richard Jonsson ingick inte i förre Bodentränaren Pär Millqvists planer när han byggde ett lag inför förra säsongen.
Högerbacken valde då att spela i Sävast och hjälpte klubben upp i division II.
I match efter match var han Sävast bäste spelare och det var ingen överraskning att Bodens BK ville ha honom tillbaka till denna säsong.
I går var det comeback på hemmaplan efter ett års frånvaro.
Efter en aningen skakig start kom Boden Richard Jonsson och Bodens BK igång efter cirka 30 minuters spel. Högerbacken var i allra högsta grad delaktig i kvitteringsmålet av Fredrik Norberg.
Fint framspelad av Pascal Ebigbo serverade han i sin tur Fredrik Norberg en perfekt passning som Bodenanfallaren inte kunde missa.
Känns det som en revansch för dig?
- Ja, det här känns skitkul. Nu har jag varit skadefri länge och då finns orken också.
Det märktes.

Skapade oreda i massor
Richard Jonssons offensivlusta och löpningar efter kanten skapade oreda i Forwardsförsvaret och det var just på högerkanten som Boden var som vassast i den första halvleken.
I andra halvlek "stängde" Forward till bättre på kanten och Richard Jonsson fick koncentrera sig mer på defensiva uppgifter - något han löste bra.
Mattias Norberg såg, med sitt nickmål i andra halvleken, till att Richard Jonssons återkomst i BBK fick ett lyckligt slut.
Boden brukar vara trögstartade i seriespelet, nu har laget fyra poäng efter två matcher vilket får ses som klart godkänt. Och att börja med en seger i hemmaspelet kan bli värt mycket i slutändan
- Så jäkla skönt. Nu slipper det bli en massa funderingar och vi får arbetsro. Det här var ruggigt viktigt, säger han.
Boden gjorde, för att vara så tidigt i serien, en stabil insats.
Men bra kan bli bättre.
Som alltid.
- Vi kan spela bättre än så här men stundtals såg det riktigt bra ut, säger Richard Jonsson.
Tillbaka i moderklubben som en vinnare.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om