Inga problem för Boden

Boden hade inga större bekymmer med att besegra Clemensnäs i fortsättningsserien.  - Jag är mycket nöjd med vårat boxplay i kväll, konstaterade Bodentränaren B-O Karlsson.

Boden2010-01-14 06:00
Fortsättningsserien i hockeyettan kom igång i Boden i helgen. Laget tog emot Clemensnäs och det var gasen i botten direkt från start. Boden var klart mycket bättre än västerbottningarna denna kväll, men effektiviteten vid avsluten lämnade mycket kvar att önska. Kvitterade i andra
- Det måste bli bättre avslut och inte detta lallande, suckade B-O Karlsson. Trots detta kunde Boden gå till pausvila med ett 2-1 överläge. I den andra perioden chockstartade Clemensnäs med att peta in kvitteringen efter dryga minuten, ett mål som väckte hemmalaget. 38 sekunder efter kvitteringen kom nämligen 3-2 och ytterligare två minuter senare kom också 4-2, och det hela såg väldigt klart ut för Boden. Trots att gästerna fick spela i flera powerplay kunde Boden tämligen enkelt reda ut stormen och knep en solklar trepoängare. - Vi gör en hyfsad match idag. Det finns en hel del att finslipa, men i överlag tyckte jag det såg hyfsat stabilt ut, summerade B-O Karlsson.
Boden-Clemens 5-3
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om