Dagen började annars inget vidare för Luleåskytten Veronica Ferdén. Ingenting stämde i kvalet i damklassen, där hon missade finalen. Men tog en gruvlig revansch senare under dagen med att kvalificera sig i den öppna klassen bland herrarna. Efter kvalomgången som bestod av sju serier hade Ferdén skjutit 341 poäng vilket gav en andra plats och bara två poäng bakom ledaren Kristian Sjöberg från Torna Hällestads Pk. I finalen sköts det tre serier där de tävlande tog med sig sina resultat från kvalomgången.
– Jag kände ingen press utan det vara bara inspirerande att ha det läget i finalskjutningen, säger Ferdén.
Efter att finalserierna var avklarade så stod det klart att Veronica Ferdén med sina totala 482 poäng skulle gå in i en särskjutning om bronsmedaljen mot Högsbys Sören Josefsson. Och det blev en dramatisk särskjutning, där Veronica tog god tid på sig med sitt sista skott. Men efter att speakern ropat ut slutresultatet så fattades det en poäng från bronset.
– Det var första gången som jag ställde upp på ett SM i den öppna klassen. Och att då vara med om särskjutning om en medalj, klart att det var lite extra nervöst. Men jag kan inte vara allt för bitter för jag satte nytt personrekord och gjorde allt jag kunde.
Och revanschen kan komma direkt på lördagen då fältskjutning står på programmet både individuellt och i lag.
– En medalj skulle smaka riktigt bra efter det här. Men visst ser jag chansen att i ett framtida SM försöka ge mig på den öppna klassen igen. Och att då komma minst snäppet högre i resultatlistan.