"Han har imponerat"

Tränaren Christian Samuelsson fick sin vilja igenom. Dritan Stafsula spelar med BBK till hösten. - Han har gjort sex-sju mål på träningarna, säger klubbdirektören Micael Selini.

l Dritan Stafsula.

l Dritan Stafsula.

Foto:

Boden. 2010-07-29 06:00
Innan sommaruppehållet provtränade både polske
Maciej Truszczynski och albanske Dritan Stafsula med Boden.För två veckor sedan kontrakterades Truszczynski - och i tisdags blev det klart med Stafsula. - Det är en erfaren spelare som fått goda rekommendationer från vår samarbetsklubb Uleåborg. "Kisse" gillade honom från dag ett, säger Micael Selini.Enligt Selini har 28-åringen imponerat med sin snabbhet och sitt målsinne på träningarna. - Han har tryckt dit sex-sju mål varje gång. "Kisse" har varit på oss som en hök om den här killen. Samuelsson:- Han har imponerat och kommer garanterat att bli nyttig för oss. Som det ser ut nu kommer vi att använda honom som vänsterforward, säger Bodentränaren. Från BBK:s sida är förväntningarna liksom kraven höga. - Vi har sagt att vi inte ska lägga pengarna på några breddspelare, de vi tar in ska höja kvalitén väsentligt. Både Maciej och Dritan är startspelare och det är ett misslyckande om de skulle sitta på bänken. De vet varför de är här, säger Micael Selini.Vill spela i ettan
Kontraktet sträcker sig över höstomgången men med möjlighet till förlängning.Det förutsätter dock att Boden håller sig kvar i serien. - Han vill spela i division I, men det kommer vi att göra nästa år också, försäkrar Selini.Med Dritan Stafsula och Maciej Truszczynski står nu BBK redo att möta hösten utmaningar. - Vi har i dem fått två spelare som motsvarar vår nivå och ekonomi. Vi känner oss ganska nöjda med vår trupp i nuläget, säger klubbdirektören. Argentinaren Walter Enrique Alfonso som provtränat med Boden sedan
i måndags kommer däremot inte erbjudas något kontrakt med division I-klubben. - Det har inte funnits någon "wow"-känsla när det gäller honom, säger Selini.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!