Barthold hjälte – Sverige nära EM

Matchens bästa poängplockare i segern mot Holland. Nu är Anna Barthold och hennes Sverige nära EM.

Anna Barthold.

Anna Barthold.

Foto: CHRISTINE OLSSON / SCANPIX

Basket/Sverige2014-06-22 16:40

Det är visserligen inte helt klart, men det mesta tyder på att Sverige är klara för EM nästa sommar. Detta efter en säker seger mot Holland där Northlandkaptenen Anna Barthold spelade huvudrollen.

Med sina 17 poäng blev Anna Barthold bäste poängplockare i matchen mot Holland som slutade med svensk seger. Siffrorna blev till slut 73–51. Barthold var dessutom sin vana trogen mycket stark under korgarna och tog fem returer i matchen under sina 27 minuter på planen.

Det är totalt sex grupper i EM-kvalet där ettorna och de fem bästa tvåorna går vidare till EM. Sverige blir som sämst tvåa i sin grupp, men kan i teorin även sluta som segrare om Holland besegrar Ryssland.

Annars får Sverige lita till att man lyckas hålla sig i från att bli sämsta tvåan. Det kan avgöras redan i kväll när Kroatien möter Israel. Om Kroatiskorna vinner så är Sverige klara för VM.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!