Spelarna följde coachens order

Peter Öqvist ville att hans LF skulle tajta till defensiven. Efter att ha hållit Örebro på blott 63 gjorda poäng kunde han vara nöjd.

Peter Öqvist.

Peter Öqvist.

Foto: Linda Wikström

Basket/Örebro2015-01-09 22:10

Det var egentligen aldrig något snack om saken i Idrottshuset i Örebro denna fredag kväll.

Gästerna LF Basket vann samtliga fyra perioder och var ett nummer för stort för ligajumbon Eco Örebro.

LF:s coach Peter Öqvist ville framförallt se en bättre defensiv insats från sina spelare än senast mot Södertälje, då det blev 90 poäng i baken.

Det fick han.

– Det är inte så att vi på något sätt gjorde en dålig match mot Södertälje. Det var en bra basketmatch, men det var små, små saker som gjorde att vi inte räckte ända fram, säger han.

– Men vi är absolut inte inne i någon svacka. Vi lärde oss att förlora i höstas och när vi förlorade så gav det oss bara lite extra tändvätska säger han och menar också att försvaret var mycket bättre denna afton.

Han fortsätter:

– Summa summarum spelar vi en ganska bra basket just nu. Vi gör en klart bättre defensiv insats idag. Vi har några dippar där vi släpper in Örebro. Bortsett från dem är försvaret i första halvlek okej. I andra halvlek är det riktigt bra.

Redan på tisdag är LF Basket åter i elden. Då kommer KFUM Nässjö på besök till Luleå.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!