Stjärnans comeback – efter 418 dagar

418 dagars väntan är över. Nu gör Northland Baskets stjärna comeback efter fotskadan.

Foto: Petra Isaksson

Basket/Luleå2014-11-18 20:00

Forwarden Allis Nyström har haft en skadedrabbad karriär.

20 december 2011 drog hon på sig sin första stressfraktur i den högra foten. Sen uppstod samma symptom i den vänstra under Ungdoms-EM.

13 månader senare var hon tillbaka på basketplanen i ligasammanhang, men missade större delen av säsongen.

I fjol blev det bara en match – premiären mot Visby. En fraktur på vänsterfoten avslöjade sig och återigen var en säsong över innan den knappt ens börjat.

418 dagar har gått sedan premiären i fjol och nu är Allis Nyström tillbaka i omgång åtta när Northland Basket tar emot Eos på hemmaplan.

– Det ska bara bli så kul att springa in igen för publiken. Jag känner ingenting i foten och den ska vara stark, säger Allis Nyström till Kuriren dagen innan match.

Två ingrepp, där bland annat skruvar opererats in för att stabilisera foten, ska säkerställa att det inte händer på nytt.

Nyström säger att hon litar fullt ut på att foten ska hålla.

– Det går som inte att inte göra det.

Hur har den här tiden varit?

– Klart det har varit segt eftersom jag vill spela. Det är vad jag älskar att göra och det är drygt att bara sitta och titta på, men nu är det nära.

Beskriv känslan att spela igen?

– Lite nervöst. Jag vet inte varför eftersom jag har gjort det här förut – det är ju inte första gången.

Är du en annan typ av spelare i dag än för ett år sedan?

– Jag har nog inte ändrat spelstil så mycket, däremot har jag blivit starkare eftersom jag ägnat några timmar i gymmet. Jag kan stå emot rätt bra på planen.

Känner du att du har varit otursdrabbad?

– Ja, otur, eller kalla det vad man vill. Surt är det i alla fall.

Har du några förväntningar på dig själv nu i första matchen?

– Det får ta den tid det tar. Jag försöker att inte ha så stor press och höga krav de första matcherna.

Coachen Jens Tillman är inne på samma linje. Spelmässigt får det ta den tid det tar att komma in i tempot. Till en början lär det bli tal om en speltid mellan 10–15 minuter. Men när Allis Nyström är i full form känner Tillman till hennes höga kapacitet.

– Kvalitetsmässigt känns det som att ha en ny utländska. Hon kommer vara bra. Man ska inte förvänta sig underverk direkt, men bara hon är som på träning kommer det bli ett enormt lyft, säger Tillman.

Beskriv henne som spelare.

– En väldigt bra allroundspelare som ger oss ännu bättre returtagning och försvarsspel. Hon är stor och rörlig och kommer öppna upp för andra.

Northland Basket–Eos

Matchdags

19.00 onsdag Luleå Energi Arena

Tränartankar, Jens Tillman: "Ett ungt lag, med bara någon utländska och mycket svenska talanger. Klart vi känner att vi bör vinna. Jag vill se en fortsatt utveckling och jag tycker vi blir bättre och bättre för varje match".

Läget i laget: Allis Nyström gör comeback. Annars saknas långtidsskadade Emma Eriksson och Tina Trebec.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!