Redo efter tuffa skadeperioden

Två år i Luleå har resulterat i två guld.Ändå hoppas Tina Trebec på tredjegången gillt.

Foto: Per Lundström

Basket/Luleå2015-09-23 12:00

Slovenskan Tina Trebec harvarit olycksdrabbad sedanankomsten till Luleå under

säsongen 2013/2014.

Först var det en jobbigknäskada i finalserien motNorrköping Dolphins somhöll forwarden borta från

spel i över ett halvår.

I fjol var det ryggen somspökade under de tuffamatcherna mot Udominatenär SM-guld två bärgades.

När Trebec återvände tillSlovenien efter säsongenröntgades ryggen och svarenvar tråkiga.

–Vi fick reda på att detvar ganska illa. Jag hade treskadade diskar, säger TinaTrebec.

Ryggproblemen gjorde atten nerv hamnade i klämsom innebar att vänstrabenet blev stumt.

– Jag var rädd eftersomatt mitt dåliga knä var påvänstra sidan. När jag sprangkunde jag inte känna benet.

Hela sommaren har gått åttill att få ordning på skadanmed hjälp av terapi ochspecialister. De två förstamånaderna i hemlandetblev återhämtning eftersäsongen som avslutadesmed smärtstillande föratt kunna genomföra matchernai finalserien.

– Jag ville verkligen varamed i finalerna eftersom jagvar skadad första året. Jagtror inte det blev värre, fördet var så dåligt redan, säger hon.

Nu är Trebec tillbaka i Luleåför tredje året i rad ochhoppas att det kan blitredje gången gillt att fåvara skadefri. På försäsongenhar hon varit helt frisk.

– Jag kan inte säga attdet kommer bli min bästasäsong någonsin, men jagkommer jobba så hårt jagkan och göra mitt bästa.

Precis som i fjol ser det utatt handla om Luleå Basketoch Udominate som gör uppom titeln.

Tina Trebec menar attlaget har blivit ännu starkaretill i år, men förstår än i daginte hur man lyckades vinnaguldet i fjol.

– Ärligt talat tycker jagatt de hade ett bättre lagän oss. Dessutom spelade deEurocup och hade mer tuffamatcher och erfarenhet frånhårt motstånd.

Hon menar också att dentredje segern på hemmaplanvar absolut nödvändig.Annars hade inte Luleålyckats komma tillbaka i enfemte avgörande.

– Vi hade förlorat om vihade spelat en match tillför vi hade ingen energikvar. Vi la allt krut på fjärdematchen.

Så du tycker att Udominate var bättre än er i fjol?

– De hade en väldigt storrotation, framför allt insidedär de var lite starkare.Men vi lyckades försvara ossbra.

Är det tufft att erkänna det med tanke på att du själv är en insidespelare?

– Jag brukar alltid spela påposition fyra och är inteså fysisk. De hade Lina Pikciute

som är helt otroligäven om hon var skadad ochKlaudiaLukacovicova som ärlika lång som mig, stark och

skjuter bra. De hade ett litetövertag.

Slovenskans löften införsäsongen är en ny final motUdominate och att LuleåBasket kommer gå vidarefrån gruppspelet i Eurocup.

Däremot vågar hon intelova att uppfylla sin individuellamålsättning.

Att hålla sig skadefri.

Tina Trebec

Ålder: 25 år.

Längd: 190 centimeter.

Position: Forward/center.

Tidigare klubbar: Novi Zagreb (Kroatien), Jezica Ljubljana (Slovenien), Hit Kranjska Gora (Slovenien), Athlete Celje (Slovenien), MBKRuzomberok (Slovakien), Slovanka MB (Tjeckien).

Tina Trebec beskriver sig själv med tre ord: Trevlig, pratsam och lagspelare.

5 frågor

Var tror du att du befinner dig om tio år?

– Jag hoppas att jag ligger vid en pool med en drink i handen och har massa pengar så jag inte behöver arbeta. Förhoppningsvis har jag en rik man.

Vad fick dig verkligen att skratta senast?

– Det var nog bara några timmar sedan när jag, Katie (Bussey) och andra lagkamrater umgicks och skojade.

Vad spenderar du helst pengar på?

–  I första hand skor och i andra hand mat.

Vilken var den senaste boken du läste?

–  Nya 50 shades of Grey-boken ur Greys perspektiv. Min kompis köpte den till mig, för hon trodde att jag skulle vara uttråkad här. Det är jag inte, men jag läste den ändå.

Hur imponerar man på dig?

– Genom ärlighet. Jag är bra på att läsa människor och hatar sådana som är oäkta eller försöker för mycket.

Platsen

Namn:Bergnäsbron.

Ålder: 61 år.

Längd: 896.5 meter.

Segelfri höjd: 7.3 meter.

Bredd: Vägbanan är 7 meter och den kantas av två cykelbanor á 3 meter.

Historia:Bergnäsbron är en öppningsbar klaffbro över Lule älv mellan centrala Luleå och Bergnäset. Bron stod klar 1954 och invigdes av Prins Bertil. Bron var då med en längd på 896,5 meter Sveriges längsta bro, men har sedan dess passerats av hela 24 broar. Sedan 1941 finns en bro en bit uppströms, Gäddviksbron. Innan dess var färjlinjen Bergnäset–Luleå den enda förbindelsen över älven, när det inte var is, en färjeförbindelse som hade funnits sedan 1880. Gäddviksbron var dock en stor omväg för de som skulle till eller från Luleå, och många använde ändå färjan. Därför byggdes sedermera Bergnäsbron.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!