Northland Basket har kopplat greppet om semifinal-serien mot Sallén. Northland vann den stenhårda semifinalen på hemmaplan senast och kan bli finalklara i kväll. Då krävs det seger mot Sallén i deras hemmahall i Uppsala. Det är en bedrift som Northland inte mäktat med den här säsongen.
– Oddsen är i deras favör med tanke på att vi inte vunnit där än. Vi vet att vi måste göra en snudd på fläckfri match för att vi ska vinna, säger Northlands coach Jens Tillman.
Enligt Tillman kommer Northland ändå göra vad de kan för att stänga serien redan i morgon.
– Vi vill gå till final. Jag skulle vara riktigt stolt över tjejerna om vi lyckas.
En spelare som verkligen klev fram när det skulle avgöras senast var Northland-guarden Brittany Smart. Hon håller inte med sin coach om vem som bär favoritskapet.
– Vi har slagit dem fler gånger än de har slagit oss och vi blev ändå etta i serien, säger Smart.
28-åringen spelade över 37 minuter i den senaste semifinalen hemma i Luleå Energi Arena och var poängbäst i matchen med sina 23 poäng. Dessutom var hon en av planens bästa när det skulle avgöras.
– Jag tog några viktiga skott i slutet och satte dem. Mina lagkamrater gav mig förtroendet att avsluta och jag var inte rädd för att skjuta. Det var bra för självförtroendet, säger Northland-guarden.
– Jag tycker att hela laget klev fram när det gällde. Även om vi förlorade tredje perioden så släppte vi det och körde i sista, säger Smart.
Brittany Smart är en av de sex spelare som coachen Jens Tillman har tilldelat väldigt mycket speltid under slutspelet. Något som amerikanskan fått anpassa sig till.
– Första matchen var man inte riktigt van, men jag känner att jag orkar mer för varje match. Man vänjer sig när man får spela mycket hela tiden, men jag är trött efter varje match. Det är det inget snack om, säger Brittany Smart.