Förbundskapten Lars Johansson har nu tagit ut de tolv spelare som utgör den slutgiltiga truppen till EM i Ungern/Rumänien 11-28 juni.
Där finns tre Northlandspelare. Lagkaptenen Anna Barthold, forwarden Josefin Vesterberg och guarden Martina Sålvant.
– Nu har vi fått möjlighet att prova spelarna både på träning och på match. De tolv spelare vi har tagit ut tycker jag har de egenskaper vi behöver i laget, både anfallsmässigt och försvarsmässigt. Det är hård konkurrens om platserna och tyvärr får bara tolv plats. Jag är nöjd med truppen, säger förbundskapten Lars Johansson.
Hela EM-truppen: Kadidja Andersson, Sallén, Anna Barthold, Northland, BintaDrammeh, Hatay, Elisabeth Egnell, PINKK-Pesci, Elin Eldebrink, Chevakata, Frida Eldebrink, Besiktas, Louice Halvarsson, PINK-Pesci, Danielle Hamilton Carter, Lyon, Ashley Key, Hatay, Martina Stålvant, Northland, Josefin Vesterberg, Northland, Stefanie Yderström, Flammes Carolo,