Bildextra: Northlands magiska guld

Nu är den historiska bragden i hamn.
Northland Basket har tagit klubbens första SM-guld någonsin.

Foto:

Basket/Luleå2014-04-12 19:56

Fullsatt och dukat för guldfest i SM-final tre. Då öppnade Northland Basket matchen darrigare än någonsin. Det slängdes bort bollar till höger och vänster – och det hela slutade i en stor foulfest.

Brittany Smart, som var bäst dittills med nio gjorda poäng, åkte på två snabba fouls. Likaså guardkollegan Katie Bussey. Det hade kunnat bli förödande för Luleålaget i förlängningen.

Efter en spelad period var ställningen 20–20 i Luleå Energi Arena.

Men i den andra perioden tog gästande Norrköping kommandot. Och det är framför allt under korgen som motståndarna har gjort skada. Centerstjärnan Kali Bennett hade svarat för tolv poäng och sex returer efter 20 spelade minuter. Northland låg då under med 34–41.

Efter halvtidsvilan började allt att klaffa för Luleålaget. Och det kan man tacka lagkaptenen Anna Barthold för. Hon rev ner returer, producerade poäng och visade mer hjärta än hela hallen tillsammans. Med tio minuter kvar av matchen leder Northland med 58–54 – just tack vare Barthold.

I den sista perioden skiljde det bara några poäng mellan lagen hela tiden. Men när det gällde som mest var det Katie Bussey som vann matchen åt Luleålaget från straffkastlinjen.

Och nu har Northland tagit det där första SM-guldet efter att ha besegrat Norrköping med 76–72.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!