Brooke McCarty-Williams vann allt som går att vinna utom det största av alla, nämligen SM-guldet. Guarden utsågs till årets artist, årets försvarare, årets guard och årets MVP i SBL Dam under fjolåret.
Men nu ser det alltså ut som att Luleå Basket kommer få klara sig utan amerikanskan.
Christer Sehlin är klubbdirektör i Luleå Basket.
– Det är en utmaning att ha kvar en sådan bra spelare, speciellt när hon gjorde den säsongen som hon gjorde. Hon staplade ju utmärkelser på rad och att komma tillbaka hit till Luleå igen, speciellt då vi inte kommer spela i Eurocup, säger Sehlin.
Sehlin har dock inte gett upp hoppet helt, men väljer McCarthy-Williams Luleå Basket, så är det inte för fylla kappsäcken.
– Hon gör det inte för pengarna då utan mer för att hon trivs så bra här och att det passar med hennes situation med spelarna, coacherna och organisationen, säger klubbdirektören.
Sehlin har tät kontakt med amerikanskan.
– Hon har redan fått bra erbjudanden, men vi jobbar för att hon ska bli kvar. Men det finns en stor risk att det inte blir så.
Letar ni en ersättare?
– Ja, absolut. Vi tog den åtgärden redan för några veckor sedan. Vi kollar på flera olika alternativ och känner oss trygga med att vi kommer hitta en bra spelare.
Hur länge kan ni vänta med Brookes beslut?
– Så fort som möjligt. Vi har valt att gå vidare med andra alternativ nu, egentligen har deadlinen gått ut, säger Christer Sehlin.