Under fredagskvällen spelar BC Luleå mot Borås på hemmaplan men det har varit oklart om Denzel Andersson skulle kunna vara med.
– Det är en pappersprocedur med en letter of clearance från hans tidigare klubb och sedan ska det stämplas in i Fibas rullar. Det brukar gå fort men man vet aldrig, sa coachen Peter Öqvist tidigare i veckan.
Nu bekräftar klubbens kommunikatör Max Wiik att nyförvärvet finns med på banan mot Borås.
"Denzel blev spelklar i går eftermiddag. Så han är redo att lira", skriver han i ett mejl.
Det var efter förra säsongen som landslagsmannen lämnade Luleå för att testa spel i den italienska ligan. Fast i klubblaget Varese fick han begränsat förtroende och lämnade efter drygt halva säsongen.
Andersson har sedan tränat med klubben en tid och denna vecka blev det officiellt att han skrivit på för en återkomst samtidigt som amerikanen A.J. Davis inte fick stanna i klubben.
BC Luleås möte med seriefyran Borås blir lagens tredje för säsongen och tidigare under säsongen har de tagit varsin bortaseger mot varandra. Samtidigt finns det frågetecken för Steven Davis som har skadeproblem.
– Vi hoppas att han ska hinna bli kry i ryggen. Det blir en tuff match och Borås är ett starkt offensivt lag med duktiga skyttar. De har offensiv talang på många positioner och bra bredd så det blir en tuff uppgift, säger Öqvist.
Davis själv säger att han dragits med ryggbesvär under denna vecka. Han har inte haft ryggproblem sedan collegetiden och det är tveksamt med spel mot Borås.
– Det blir bättre för varje dag och jag får ta det dag för dag. Jag får behandling och nu känner jag mig klart bättre än tidigare. Vi får se om jag spelar under kvällen.
Vad säger läkarna om det?
– Det är samma sak att ta det dag för dag så vi tar ett beslut senare med mig, coachen och läkaren kring spel. Jag vet inte exakt vad problemet är och vi ska göra en magnetkameraundersökning.