Gammelstads BBK F00 gick genom gruppspelet av Barents Basketball Games i Luleå Energi Arena utan större bekymmer. I finalen väntade då det finska laget Onmky som man besegrade i gruppspelet. Samtidigt visste Gammelstad att det avgörande mötet skulle bli någonting helt annat.
– När vi mötte dem i går (läs lördag) så kändes det som att de inte spelade ut sitt spel. De satte inte press, men det visste vi att de skulle göra nu, säger Gammelstadsspelaren Jenny Södersten.
Ja, att GBBK gjort sin läxa och visste vad som väntade syntes tydligt i inledningen av finalen. Det var nämligen Luleålaget som tog kommandot direkt och kunde ganska omgående dra i från till en tiopoängsledning. En ledning som mycket tack vare Jenny Södersten växte till 15 poäng.
– Trots att de satte mer press i dag så lyckades vi lösa det, säger Södersten.
Det såg alltså ut som att Gammelstad skulle göra spänningen liten i finalen, men Onmky ville annat.
Gästerna kom tillbaka starkt i slutet av den andra perioden och minskade GBBK:s halvtidsledning till endast sju poäng och finalen var återigen en öppen historia. Gammelstad drabbades trots allt inte av någon panik.
– Vi sprang mycket, precis som vi alltid gör. Vi vet oftast att vi har bättre kondition än motståndarna. Sedan satte vi skotten också, säger Södersten.
Ja, för även om inte Onmky ville ge sig så höll Gammelstad sina motståndare på behörigt avstånd genom hela finalen och kunde till slut vinna med 52–44 och där med också bli guldmedaljörer i Barents Basketball Games.
– Det är jätteskönt. Äntligen får vi göra det! Vi har verkligen kämpat otroligt och får avsluta säsongen på bästa sätt, säger Jenny Södersten som med sina 20 poäng var finalens lirare.
– Ja, jag är ganska nöjd, men vi vinner som ett lag. Jag får springa som jag vill och får passningarna när jag vill, så det är tack vare laget som jag kan prestera, säger Jenny Södersten.
I P99/00 skulle turneringens final bli ett hett Luleåderby. Luleå City och Vråken, båda obesegrade genom grundspel och semifinalen, drabbades samman och det var City som tog kommandot.
Luleå City hade tidigt ledningen med en bit över tio poäng, men Vråken gav sig inte.
– Vi låg under där, men började jobba i kapp. Vi visste ju att vi kunde eftersom vi vunnit alla andra matcher. Så vi började swinga runt bollen, fick in den inside och jobbade där. Vi sköt lite och fick i skotten också, säger Vråkenspelaren Filip Eriksson.
Vad säger ni till varandra inom laget i samband med att ni påbörjar vändningen?
– Vi peppar mest och alla vill ju vinna, så då går det, säger Eriksson.
Det var också mycket tack vare Filip Eriksson och lagkamraten William Jacobsson (21 poäng var i matchen) som Vråken kunde vända på finalen och trots att det blev dramatiskt på slutet hålla ut och vinna med 68–64.
– Härligt med vinst, bara rent av gött. Vi har inte så många spelare och de har en längdfördel mot oss, men vi lyckades lösa det. Vi blir ju för gamla för den här turneringen nu, så det var skönt att få vinna, säger Filip Eriksson.