Matchen var jämn i ungefär tre minuter. Så länge hängde division 1-laget Akropol med i svängarna någorlunda och underläget var bara fyra poäng. Sedan växlade Luleå upp visade hur stor skillnad det är när det skiljer två divisioner mellan lagen.
Detta trots att Luleå inte matchade sina stjärnor överdrivet hårt. I stället var det spelarna som brukar börja matchen på bänken som klev fram. Anton Kobylak Berglund var en av dessa, han satte sina sju första skott i matchen och noterades för 25 poäng i den första halvleken.
I andra halvleken stannade poängskörden upp lite, men det blev ändå finfina 33 poäng och fem assist för Luleåspelaren i 99-poängssegern.
– Jag har vunnit med lika stor marginal förr, men då var det i ungdomsmatcher, säger BC Luleås skarpskytt.
BC Luleå har inför årets säsong värvat in fyra stjärnor och har en riktigt stark startfemma. Men bakom den finns möjlighet för ungdomarna i laget att kliva fram. Något som Kobylak Berglund tänkt ta fasta på.
– Jag vet om att det finns utrymme att få en hel del speltid den här säsongen. Och den tänker jag ta. Jag börjar ju komma upp i åldern så det är dags nu.
Coachen Peter Öqvist var också belåten med det han såg.
– Anton har en formkurva som pekar uppåt. Han gjorde två riktigt bra landskamper med framtidslandslaget och han har en riktig spetskompetens från trepoängslinjen. Nu hoppas vi bara att han slipper skador och sjukdomar som störde mycket av förra säsongen.
Det var inte bara Kobylak Berglund som klev fram. Även Daniel Hansson (19 poäng) och Daniel Eliasson (22) visade vasst skytte.
Om matchen fanns inte så mycket att säga.
– Det blir ju en annorlunda match, vi tränar ju mycket mer och har en bättre ork. Men vi ska ändå ge en eloge till Akropols spelare och eldsjälar som ser till att genomföra matchen, säger Peter Öqvist.