Kalix ryske mittfältare Petr Shirokov fick se annandagsmatchen mot Vetlanda från sidan. Stjärnan skadade axeln mot Kungälv, då Kalix bröt den fem matchers långa förlustsviten, och har stora problem.
– Han ska göra en ny undersökning. Han har gjort en röntgen och det är ingenting trasigt i skelettet, däremot ska han undersökas med ultraljud för att kolla mjukledarna. Någonting är fel för att han har stora problem. Vi får veta mer till veckan, säger Kalix tränare Mats Rönnqvist.
Rönnqvist tror dessvärre att Shirokov kan bli borta under en längre tid.
– Jag tror att det är minst ett par veckor. Jag kan inte tänka mig något annat. Han har så ont just nu. Vi skyndar långsamt och får se vad som händer.
Shirokov värvades till Kalix inför den här säsongen och hittills har 38-åringen gjort två poäng (1+1) på tolv matcher.
På grund av skadeläget i truppen har Kalix kallat tillbaka Jimmy Simu (Karlsborg) och Niklas Sundqvist (Nyborg).