Nyckelspelarens medverkan osäker mot Vänersborg

Tabellfemman Vänersborg väntar – men det är oklart om Kalix Bandys nyckelspelare kan vara med.

Foto: Joakim Nordlund

Bandy/Kalix2015-01-14 08:00

Kalix vann senast hemma mot Ljusdals BK med 3–1 i lördags och nu ställs det mot tabellfemman Vänersborg. Nyckelspelaren ­Antti Ekman saknades senast och det är oklart om han ­kommer till spel i kväll.

– Antti har dragits med feber hela helgen och är ett osäkert kort. Vi tar ett beslut på onsdagsförmiddagen, säger Kalix tränare Mats Rönnqvist.

Simon Viklund kommer inte heller till spel på grund av hjärnskakning och ryske mittfältsmotorn Petr Shirokov saknas på grund av en axelskada.

– Det är bättre med Petr. Han är med och tränar men han tål inte så jättemycket smällar mot axeln, säger Rönnqvist.

Ni har haft en hel del skadebekymmer.

– Ja, fast just nu känns det som att vi formmässigt är på gång. Vi dras med lite skador men fysiskt ser vi piggare ut. Vi har haft en ­liten down-period men nu är vi på väg uppåt.

Det finns framför allt fyra spelare i Vänersborg som Kalix kommer att hålla ett extra öga på.

– Det handlar framför allt om Christoffer Fagerström, Joakim Hedqvist, ­Johan Koch och Mikko ­Lukkarilla. De gör totalt mest poäng, säger Rönnqvist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om