Målvaktens sågning: "Horribelt dåligt"

En straff blev början på raset för Kalix Bandy när man föll med 0–4 i Motala. "Horribelt dåligt", kommenterar målvakten Björn Hellman sitt lags avslutning på matchen.

Tungt. Målvakten Björn Hellman och Kalix Bandy åkte på en jobbig bortaförlust mot Motala.

Tungt. Målvakten Björn Hellman och Kalix Bandy åkte på en jobbig bortaförlust mot Motala.

Foto: Pär Bäckström / Frilans

Bandy2018-03-07 21:42

Bandy

Kalix Bandy hade skaffat sig ett bra läge i tabellen när det var dags för rond fyra av sex i kvalet till Elitserien. För motståndarna IFK Motala var läget mer prekärt och östgötarna behövde en seger för att inte tappa mark i toppen.

Bortalaget Kalix tycktes nöjda med den poäng man hade från start och koncentrerade sig mest på att täppa till de farliga ytorna i närheten av sitt egna straffområde. Men när man hade chansen gick man så klart till attack och den första halvlekens farligaste chans skapade faktiskt bortalaget.

Anton Voronchikhin fick på en pangträff från långt håll och tvingade Motalas Hugo Lundqvist till en räddning av mycket hög klass. Motalas ordinarie burväktare Jussi Aaltonen tvingades lämna återbud innan avslag, men Lundqvist, född 1998, visade framfötterna.

Efter den första halvleken var det faktiskt mållöst och det kändes om Kalix var mest nöjda med det, trots Anton Voronchikhins jättechans.

– Det var chanser åt båda håll i första. Båda lagen krigade på, säger Björn Hellman.

I den 72:a matchminuten kom matchens första mål efter att domaren ansett att en bortaspelare kastat sig på isen för att täcka en hörna – och blåste straff.

Fram steg IFK Motalas lagkapten Erik Ivarsson som var stensäker från elva meter.

Det skulle dock bli värre för bortalaget. Man rasade ihop helt i matchavslutningen och IFK Motala kunde göra ytterligare tre mål. Matchen slutade alltså 4–0 till östgötarna. Mål som kan bli otroligt viktiga när tabellen summeras på söndag.

– Att vi tappar matchen fullständigt efter 1–0 är horribelt dåligt, säger Björn Hellman och fortsätter:

– Jag tycker det är en jämn match och att 4–0 är helt fel. Men det känns om att vi nästan ger upp när det blir straff. Det är så dåligt. Fy fan. Vi tappar allt och börjar gnälla på domaren. Fokus på helt andra saker än vi tänkt oss.

I den andra matchen i Kvalserien tog jumbon Nässjö IF emot Falu BS. Det blev en ganska lätt vinst för dalmasarna som till slut vann med 7–3.

Det betyder att Kalix faktiskt halkar ner till tredjeplats i den extremt jämna tabellen.

Just Nässjö är nästa anhalt för Kalix bandygrabbar. Man stannar kvar i södra Sverige och har avslag på det småländska höglandet på fredag kväll 18.00.

– Det är ändå kul med kval. Det ska bli skitkul att möta Nässjö. Vi har allt i egna händer. Det är en jämn serie med bra lag, men det är bara att köra på, säger Björn Hellman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!