Kalix vann uddamålsseger mot Falu BS

Ett måls övervikt avgjorde en målmässigt jämn match för Kalix, som vann hemma mot Falu BS med 3-2 (1-1) i allsvenskans nedflyttningsserie herr i bandy på lördagen.

Kalix vann mot Falu BS

Kalix vann mot Falu BS

Foto: Montage

Bandy2025-02-15 16:20

Johan Sundquist blev matchhjälte med sitt avgörande 3-2-mål på stopptid.

- En sisådär match men en viktig seger. Sedan vill jag nog säga att domarnivån detta år är enligt mig inte bra. Antingen blåser de för allt eller ingenting eller så svajar det högt och lågt mellan blåsningarna. Det blir svårt att spela bandy då och detta gäller både för och emot, kommenterade Kalix lagledare Mikael Öhman.

Första halvleken var jämn. Falu BS inledde bäst och tog ledningen genom Hugo Nilsson efter 16 minuter, men Kalix kvitterade genom Jonatan Johansson i slutet av halvleken. I 52:e minuten gjorde Kalix 2-1 genom Emil Stock.

Falu BS kvitterade till 2-2 genom Alfred Thunblad i 53:e minuten av matchen.

Kalix gjorde dock 3-2 genom Johan Sundquist i 90:e minuten och avgjorde matchen.

Det här var Kalix andra uddamålsseger den här säsongen.

För Kalix gör resultatet att laget nu ligger på fjärde plats i tabellen, medan Falu BS är på femte plats.

Motståndare i sista omgången för Kalix är Gustavsberg. Lagen möts lördag 22 februari 14.00 på Ekvallen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!