Krönika: Norrbotten bär sporten

Sport2011-02-07 06:00

Vad vore svensk skidsport utan Norrbotten?

Ingenting, skulle jag kunna skriva. Men det låter nog så kaxigt.

Det räcker med att konstatera att länet just nu bär sporten elitmässigt i Sverige.

Så var det i OS senast, så var det i SM förra året och så blev det även i SM den här vintern.

Det är sanningen.

Fyra guld, tre silver och ett brons är länets lysande SM-facit.

Gulden har tagits av Marcus Hellner, två, Charlotte Kalla och Jesper Modin, var sitt. Silver av Lina Andersson/Magdalena Pajala i teamsprint, och av Charlotte Kalla i sprint och 10 kilometer klassiskt.

Lägg därtill ett lagbrons för Piteå Elit i herrarnas 15 klassiskt så är dominansen total inför de avslutande SM-tävlingarna i mars i Piteå och Bruksvallarna.

Allt talar också för att länets vinnarskallar kan leverera även i de kommande VM-tävlingarna i Holmenkollen, men det är ännu skrivet i stjärnorna.

Det finns tack och lov även ess från andra håll i landet, som Emil Jönsson, Anna Haag, Johan Olsson, Daniel Rickardsson, Anders Södergren, Hanna Falk med flera, som tillsammans med de norrbottniska olympiamästarna, gör Sverige till en av de allra hetaste nationerna både bredd och toppmässigt.

VM är naturligtvis det stora just nu och i SM-avslutningen här i Sundsvall kunde också förbundskaptenerna Joakim Abrahamsson, Rickard Grip och Arild Monsen spika sin trupp med 19 åkare.

Det blev inga större skrällar.

Skulle i så fall vara att Charlotte Kallas tidigare pojkvän Tiio Söderhielm som via starka SM-insatser slog sig in i truppen.

Fyra norrbottningar, Charlotte Kalla, Marcus Hellner, Jesper Modin och Lina Andersson kom med i truppen.

Som väntat.

Lina Andersson har ifrågasatts på vissa håll. Dock inte av mig och helt i sin ordning finns hon med på VM-resan. Hon föll i sprintfinalen i lördags och avstod det avslutande klassiska SM-loppet i går efter känningar i luftrören, men har kapacitet att göra något bra i sprinttävlingen som inleder VM i Oslo den 24 februari. Om hon kan hålla sig frisk, förstås..? Jag hoppas det.

Jag skulle gärna ha sett Jennie Öberg i truppen, inte minst för ge henne chansen att se och lära hur det är att delta i ett stort mästerskap. Men hon är sjuk nu och får stå på tillväxt.

När Magdalena Pajala fick hals- och astmaproblem inför sprinten i lördags stod det klart att hon inte skulle få en VM-biljett och det är kanske bara bra för henne.

Det gick lite för fort för den ambitiösa Piteåtjejen förra vintern. Nu får hon jobba vidare i lugn och ro träningsmässigt och ta sikte på kommande VM och OS, där hon har alla chanser att ta revansch för den här tunga säsongen.

Så här rankar jag de norrbottniska VM-chanserna:

1) Marcus Hellner - drömläge för stafettguld tillsammans med sina olympiska guldkompisar från Vancouver. Goda medaljchanser i skiathlon, individuella sprinten, och kanske även på 50 kilometer fritt.

2) Charlotte Kalla - inget optimalt VM-program för henne men medaljchanser i 30 kilometer fritt, damstafett och skiathlon.

3) Jesper Modin - finalchans i sprinten.

4) Lina Andersson - finalchans i sprinten. Stafettreserv.

Det faktum att både Hellner och Kalla utvecklats
i den klassiska tekniken, Hellner var grym i finishen i gårdagens guldlopp, ökar deras chanser betydligt
i jaktstartsloppen på VM. Nu kanske de inte behöver bränna för mycket kraft i den delen för att hänga med och då blir de automatiskt vassare på den avslutande skejtåkningen.

Inför VM gäller det nu för länshoppen att in i det sista finslipa tekniska detaljer. Både Kalla och Hellner jobbar vidare med att utveckla sin klassiska teknik och att få ett ordentligt tryck från bålen i viktiga stakningen. Kalla strävar också efter en offensivare skejtstil och försöker kopiera Marcus Hellner - något som lovar gott.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!