Förre BC Luleå-tränaren får nytt toppjobb

Fredrik Joulamo går från ett toppjobb till ett annat. Nu står det klart att han lämnar sin roll som generalsekreterare på Svenska Basketbollförbundet och går vidare till ett uppdrag som sportdirektör hos Sveriges olympiska kommitté, SOK.

Luleåbekante Fredrik Joulamo lämnar ett toppjobb för ett annat.

Luleåbekante Fredrik Joulamo lämnar ett toppjobb för ett annat.

Foto: Johanna Lundberg

Sport2023-12-04 14:08

Fredrik Joulamo var assisterande i BC Luleå bakom Charles Barton säsongerna 2011–2013. Därefter tog han över som huvudtränare för Luleålaget men sejouren blev bara ettårig.

Joulamo fortsatte sin karriär inom Svenska Basketbollförbundet där han först blev assisterande coach i landslaget. Sedan gick han vidare till att bli landslagschef under tre år för att de sedan under de tre sista åren varit generalsekreterare för Svenska Basketbollförbundet.

NU går karriären vidare till SOK. I en roll som sportdirektör. Som sportdirektör ska Joulamo tillsammans med SOK:s sportchefer och resursteam bidra till att utveckla svensk olympisk idrott mot världstoppen.   

– Jag är oerhört stolt och hedrad över att få förtroende som sportdirektör på SOK. OS är det största som finns inom idrotten, något som enar och engagerar hela vårt land, och det här är ett unikt uppdrag. Jag kommer ta mig an rollen med full energi, säger Joulamo till SOK:s hemsida.

Sportdirektören leder, koordinerar och prioriterar satsningar för aktiva inom SOK:s stödprogram Topp och Talang, samarbetar med olympiska specialidrottsförbund och är det sportsliga navet under olympiska spel.

– Det kommer bli mycket att ta in, men jag är övertygad om att mina nya kollegor kommer att ge mig en bra introduktion i nuvarande arbetssätt och strukturer.

Fredrik Joulamo ansluter till SOK den 1 april när fokus ligger på uppladdning mot OS i Paris.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!