Planerar motdrag mot Vattenfall

Jokkmokk får stöd i kampen om jobben. Och nu planeras möten med landshövdingen och riksdagspolitiker för att diskutera hur man ska få Vattenfall att ändra sina planer.

Fredrik Lund Sammeli (S), riksdagsledamot för Norrbotten.

Fredrik Lund Sammeli (S), riksdagsledamot för Norrbotten.

Foto: Petra Isaksson

Vattenfall2016-08-03 15:00

Enligt kommunalrådet Robert Bernhardssson (S) pågår flera processer där man ska försöka motverka Vattenfalls planer på att flytta faktureringsverksamheten utomlands.

– Den som är mest angelägen på att hitta lösningar är landshövdingen Sven-Erik Österberg så vi har bokat in ett möte i Jokkmokk där Jokkmokks kommun och länsstyrelsen kommer att delta, säger Bernhardsson.

Mötet för att rädda de 40 jobben kommer att hållas den 15 augusti.

– Min ambition som jag har varit tydlig med är att det bildas en Jokkmokksgrupp som jobbar fram förslag på hur vi ska kunna påverka regeringen i det här konkreta fallet men också strategiskt verka för nya arbetstillfällen till Jokkmokk, säger Bernhardsson.

Trots den negativa nyheten om Vattenfalls planer så har Jokkmokks kommunalråd en positiv känsla inför fortsättningen. Han känner att det finns ett stöd för att rädda jobben.

– Egentligen är det bara den högsta ledningen för Vattenfall som inte lyssnar på förslagen och möjligheterna för att bedriva verksamheten i Jokkmokk. Alla andra jag pratat med, politiker och tjänstemän, ser positivt på möjligheterna.

Jokkmokks kommunledning får bland annat stöd av Fredrik Lund Sammeli, riksdagsledamot (S), som bokat in möte med kommunledningen och näringsminister Mikael Damberg.

– Det är fullständigt orimligt att Vattenfall drar ner på arbetstillfällen i Jokkmokk, och att det ens nämns att eventuellt flytta jobben utomlands är definitivt helt fel väg att gå för en statlig samhällsaktör som Vattenfall, säger Sammeli i ett pressmeddelande.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om