Det är den allsvenska konkurrenten Björklöven, som lyckats locka över Asplövens näst bäste målskytt förra säsongen, Lucas Sandström.
– Jag såg många matcher med Lucas förra säsongen och har även sett honom tidigare säsonger. Det är en intensiv spelare som är med det där det händer. Han gör mål och är inte rädd att ge sig in i trafiken framför kassen. Lucas jobbar hårt och spelar fysiskt och tufft trots sin storlek och har bra fart på skridskorna, säger Björklövens sportchef Jimmy Blixt på klubbens hemsida.
Lucas Sandström har tidigare spelat för Leksand innan han förra säsongen valde att flytta norrut till Asplöven. Han tillhörde lagets bästa spelare och svarade för 36 poäng (16 mål och 20 assists) på 52 matcher.
Kontraktet med Björklöven sträcker sig över två säsonger.
Asplöven plundras på nytt
Igår försvann succécentern Vjatjeslav Trukhno. Nu kommer nästa bakslag för Asplöven.
Sejouren i Asplöven blev bara ettårig. Nu flyttar Lucas Sandström söderut - till Umeå.
Foto: Eija Dunder
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!