Vänsterns kandidat heter från och med tisdag Anna K Kostet. Hon är 43 år och har varit politiskt aktiv sedan 2002. Hon har haft flera presidieuppdrag i nämnder, utskott och fullmäktige i Pajalapolitiken under dessa år, senast som Socialnämndens ordförande. K står för Kumpala.
Erfarenheten av Pajalapolitiken och hur kommunal verksamhet fungerar, ser hon som nödvändig.
– Det är otroligt viktigt att ha det i ryggen, säger Anna K Kostet.
Hon känner sig uppretad när det i media framställs som om kommunen Pajala och dess struktur med en tätort och flera större byar är problemet.
– Det är inte korrekt. Jag vågar påstå att vi är unika i Sverige när det gäller detta hur kommunen ser ut. I min värld är inte detta något problem.
Hon poängterar att livskraft finns det i alla byarna.
– Livskraften är inte beroende av om det finns en skola eller inte.
Politik i Pajala och annorstädes är att ha en vilja att kompromissa om den linje man valt inte visar sig fruktsam, anser Anna K Kostet.
– Det gäller att både ge och ta.
Läs mer: Två kandidater blir tre
Under måndagskvällen valde arbetarekommunen i Pajala Ulrica Hammarström till sin kandidat till kommunalrådsposten.
– Jag känner henne inte, säger Anna K Kostet.
– Men det krävs stort mod när hon törs ställa upp i valet utan erfarenhet. Det kommer att bli roligt och intressant att lära känna henne.
Läs mer: Hon blev kommunalrådskandidat i Pajala
Anna K Kostet är 43 år och bodde de tio första åren i Malmfälten, i Svappavaara. Hennes far var gruvarbetare.
– Jag ska alltid att någon gång ska jag också arbeta i "det röda huset", i gruvan i Svappavaara.
Det gjorde hon också i ett halvår för någon tid sedan.