Blev strandade – så slutar tågstrulet

De tågresenärer som satt strandade på tåget mellan Boden – Narvik och sedan fick sova över i Gällivare på grund av signalfel kommer att bussas till sina slutstationer under förmiddagen.

Foto: Andreas Wälitalo

Tågtrafiken2016-03-24 08:31

Bussen kommer att avgå från Gällivare vid 10.30 under dagen. Signalfelen är åtgärdade och tågen rullar nu på sträckan. Men för de resenärer som drabbades under gårdagen kommer att få åka buss sista biten.

– Eftersom det var signalfel så kunde tåget inte ta sig till Gällivare under gårdagen och det finns allstå inget tåg som kan transportera resenärerna, därför blir det buss, förklarar SJ:s presstjänst.

Det var Tåg 96 som under onsdagen blev stående vid 14-tiden på i Harrträsk Gällivare, nära allmän väg. Först vid 20:30-tiden kom tåget iväg till destinationen Gällivare där resenärerna erbjöds inkvartering på hotell i Gällivare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!