"Det går fantastiskt bra"

Bygget av Northlands nya omlastningsterminal i Pitkäjärvi utanför Svappavaara är i full gång. Den ska vara klar till årsskiftet och hittills går arbetet helt enligt planerna.

VÄXELARBETE. Elektrikerna Erik Forsberg, Petter Eriksson Edell och Linus Marklund arbetar med att koppla in värmeelement till järnvägsväxlarna så de inte ska frysa till vintern.

VÄXELARBETE. Elektrikerna Erik Forsberg, Petter Eriksson Edell och Linus Marklund arbetar med att koppla in värmeelement till järnvägsväxlarna så de inte ska frysa till vintern.

Foto: Mattias Forsberg

Svappavaara2012-09-20 06:00

Eftersom Northland Resources ska transportera järnmalmskoncentratet från gruvan i Kaunisvaara med lastbil behövs en omlastningsterminal där man kan lasta över malmen från lastbil till malmvagnar. Med 500 meter långa tåg ska koncentratet sedan fraktas till hamnen i Narvik för vidare transport ut till kunderna runt om i världen.

-  16.000 ton per dag kan maximalt transporteras till Narvik och motsvarande mängd transporteras till terminalen från Kaunisvaara med lastbil, säger Willy Sundling, logistikchef på Northland Resources.

Valet av just Pitkäjärvi beror på att man vill använda en plats som är nära befintlig järnväg, men där man inte behöver göra ett så stort ingrepp i naturen, samt att man inte behöver flytta så stora mängder jord- och stenmassor.

- Det har funnits flera alternativ var man ska lägga terminalen men den här platsen är den bästa utifrån en massbalans. Man försöker placera den utifrån en balans så man slipper fylla och gräva lika mycket, säger Roger Tano, entreprenadansvarig.

Järnvägen färdigbyggd
Det mesta av själva järnvägsbygget är redan färdigt, därför ligger fokus på att bygga färdigt den stora terminalbyggnaden där allt järnmalmskoncentrat ska förvaras och lastas om. Byggnaden ska bestå av ett gigantiskt tält på 114x56 meter.

- Man har i princip lagt färdigt allt spår och nästa vecka kommer en spårriktare som ser till att man får spåret i en exakt nivå, på millimetern. Redan nästa vecka börjar man också elektrifiera de här spåren, säger Roger Tano.

När terminalen är i drift ska den kunna lagra uppemot 100.000 ton järnmalmskoncentrat, vilket gör att Northland klarar ett sju dagar långt driftstopp på järnvägen. På grund av bland annat miljöskäl ska all lastning och lossning ske inne i terminalbyggnaden. Sedan lastas koncentratet över till malmvagnarna med hjälp av en hjullastare.

- Det är en bra metod som är hyfsat ekonomisk och vi ser att den fungerar. Det kan hända att vi i framtiden automatiserar lastningen, säger Willy Sundling.

Fyra tåg dagligen
Vid full produktion måste fyra fullastade malmtåg lämna Pitkäjärvi varje dag, detta för att klara att transportera det som gruvan i Kaunisvaara producerar. För att fylla en malmvagn går det inte fullt två lastbilar, vilket innebär att det kommer att gå en lastbil ungefär var sjunde minut.

- Pitkäjärvi är en pivot för här måste vi kunna lasta om mellan väg och järnväg. Vi siktar på att transportera fem miljoner ton årligen, säger Willy Sundling.

Och hittills går arbetet som på räls för Northland - både i Pitkäjärvi och i hamnen i Narvik.

- Vi ser inga problem med tidplanen, det är fantastiskt bra.

Omlastningscentralen

Längd: 1.800 meter

Järnväg: 3.000 meter

Kostnad: cirka 200 miljoner kronor

Fyllnadsmassor: totalt 400.000 kubikmeter

Tidsplan: mars 2012-december 2012

Totalt har ett femtiotal personer arbetat med att bygga den nya omlastningsterminalen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om