Sju i väntan på tolvslaget

Hela familjen samlad i väntan på tolvslaget.- Det som gäller är skidor på dagen och att äta gott på kvällen, sade Maria Nordström.

HUSVAGNSLIVET. Det hittar vi bland annat på Storklinten. Foto: Johan Söderlund

HUSVAGNSLIVET. Det hittar vi bland annat på Storklinten. Foto: Johan Söderlund

Foto: Johan Söderlund

Storklinten2013-01-02 06:00

Familjen Nilsson Nordström från Luleå gjorde som många andra familjer, firade nyår i diset på Storklinten, utanför Boden.

Laxkompott, helstekt älginnanlår, hålligång och fyrverkerier lockade anläggningen själv med. Konkurrens påvisades från rader av husvagnskök och köket på plats. Inne i tio kvadratmeter Adria, Kabe, Solifer och Polar serverades rensadel och annat gott.

Hos familjen Nilsson Nordström gällde skaldjurskrustad, oxfilé med potatisgratäng och chokladpannacotta, bland annat.

Sju är de.

- Vi väntar på en katt också, hälsade familjens yngre medlemmar.

Vanan inne
Många av husvagnscamparna har parkerat för säsongen och har firat nyår förr på Storklinten.

På en spark kom bodensaren Magnus Lundström med disken för dagen.

- Vi blir här veckan som kommer, förklarade han å sitt sällskaps vägnar.

Alla bor inte på campingen.

- Vi bor hos mormor och morfar i Harads, förklarade Eva Öhrvall, nu bosatt i Alingsås. Det är hennes barns morfar Elve och mormor Inga-Lisa Öhrvall hon talade om och även där vankades det nyårsmat, enligt traditionen.

- Det är mycket roligare här än i Linköping, sade Karolina Rönnbäck, som ingår i släkten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!