– Det här förslaget är inte bra för vare sig personal, patienter eller för ekonomin, säger landstingspolitikern Lars-Åke Mukka (C).
LÄS MER: Stort sparpaket inom landstinget
Förslaget, som presenterades förra fredagen, innehåller bland annat förslag på att narkos- och röntgenläkarna ska försvinna från Kalix- och Kirunalasarett. Intensivvårdsplatserna på orterna ska också avvecklas och istället vill man förstärka länssjukhusen i Gällivare och Sunderbyn. Lars-Åke Mukka, som själv arbetat som ambulanssjukvårdare i över tjugo års tid, är kritisk.
– Jag tror inte att Gällivare och Sunderbyn kan svälja det arbete som Kiruna och Kalix gör. Det här är att flytta sjukvården. Och att flytta sjukvården kan aldrig göra det billigare. Utan vi måste förändra arbetssättet om vi vill få ner kostnaderna.
LÄS MER: Inte bara ett sparförslag
Landstinget har sagt att detta kan förstärka patientsäkerheten och kvalitén i vården. Är det något du vänder dig emot?
– Patientsäkerheten blir inte bättre av att läkaren försvinner från enheten. Det går inte ihop att det kan bli bättre av att man tar bort den med kunskap och sedan tror att säkerheten ska bli bättre.
Men finns det ett behov av att ha kvar röntgenläkare i Kiruna?
– Det påverkar patientsäkerheten att flytta röntgenläkaren. Så enkelt är det. Erfarenhetsmässigt ger röntgenläkaren jättemycket till personalen och jag tror också att kommer bli mycket mer arbete om läkarna försvinner.
– Att man sedan i dagsläget skulle kunna genomföra den här kompetensförskjutningen från narkos- till akutläkarna är utesluten, fortsätter han.
Nästa onsdag sammanträde Landstingsstyrelsen och kommer då fattat ett beslut för förslaget.
– Man genomför det här helt tvärt emot hur det borde göras. Här kommer man att ta ett beslut först. Innan det ens finns en genomförd risk- och konsekvensanalys. Det här kommer inte att kunna genomföras på grund av riskerna, men då kan man ändå redan ha fattat ett beslut.
LÄS MER: Reaktionen: "Jag är mållös och upprörd"
Varför tror du att man presenterar det här förslaget nu?
– Det råder panik för att man har misskött ekonomin. Det är därför vi ser sådana här stressförslag, som är illa genomtänkta, dåliga och saknar grund i verkligheten.
Var du förvånad över det här förslaget?
– Absolut inte. Att narkosläkarna ska tas bort visste vi redan när BB avvecklades i Kiruna 2001. Vi har bara väntat på att det här förslaget skulle komma, säger Lars-Åke Mukka.