Talangtävling för unga röster

Juryn som korade vinnare i Piteå musik-kollos talangtävling för unga sångare kunde inte bara välja en vinnare. Det blev två. Marie Stenberg, från Malå och Linnea Landström, från Luleå.  - Jag blev jätteglad, säger Linnea Landström.

I WILL SURVIVE. Linnea Landström från Luleå både överlevde och vann Piteå musik-kollos talangtävling.

I WILL SURVIVE. Linnea Landström från Luleå både överlevde och vann Piteå musik-kollos talangtävling.

Foto: Ida Axelsson

PITEÅ2008-07-26 06:00
Piteå musik-kollo anordnar varje år ett läger för unga norrbottningar. Där får ett 20-tal ungdomar lära sig att stå på en scen och hur man använder sin röst.- Och så får vi veta saker om branschen, säger Marie Stenberg, 14 år, uppenbarligen van vid lingon som gäller i musiksvängen. Högsta vinsten är en avundsvärd skivinspelning. - Förstapriset är att få spela in en låt. Vi får också en resa någonstans i Sverige där vi får gå på en konsert. Man brukar få träffa en kändis, men vi vet inte vem, säger Linnea Landström, 12 år.De sju tjejerna som blev uttagna till sångtävlingen under PDOL har fått tävla i olika kvaltävlingar under kollots gång. Både Linnea Landström och Marie Stenberg kom till finalen förra året. Men Linnea Landström fick nöja sig med titeln "Veckans kompis" den gången.Extra pirrigt var det att uppträda inför publiken som bestod av familj och kompisar men även en och annan förbipasserande. Säkert slogs många av de unga tjejernas röstkapacitet. Ingen av dem väjde för de höga tonerna. Bland tävlingslåtarna fanns både Christina Aguilera och Cher. Ägde scenen
Maja Isaksson ägde scenen under sin låt Kryptonite och headbangade när hon inte sjöng. Men juryns val föll på Linnea Landströms version av Gloria Gaynors I will survive och Marie Stenbergs All by myself. - De där sista tonerna var nervösa att ta, men det gick ju bra. Jag ville ha en utmaning, säger Marie Stenberg.Det var nog en och annan som höll andan inför tonartshöjningen, som Marie Stenberg klarade galant. - Det var Fredrika som tyckte att jag skulle ta I will survive, för att den passade min röst. Och det fick hon ju rätt i, säger Linnea Landström.Fredrika Johansson var en av tre som satt i juryn. Hon jobbar liksom jurymedlemmen Andreas Westholm på ett skivbolag respektive bokningsbolag. - Jag blev helt ställd av tjejernas röster, det finns mycket potential här, säger Andreas Westholm.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om