Politiker vill ha centrumspår

Fredag är sista dag att lämna synpunkter till Banverket på Norrbotniabanans sträckning genom Piteå. Från politiskt håll förordas en dragning genom centrum.

PITEÅ2008-09-17 06:00
Just nu är tre järnvägsutredningar för Norrbotniabanan ute på remiss, däribland sträckan länsgränsen-Piteå.På fredag är sist dag att lämna in synpunkter.Den stora frågan är om järnvägen ska dras genom centrala stan, längs södra hamn, eller längs E 4.- Av de cirka 25 yttranden vi har fått in hittills väger det jämnt mellan E 4-alternativet och Timmerleden, säger Malin Thornberg på Banverket i Luleå och tillägger att man beräknar komma med ett ställningstagande i december, som därefter ska fastställas av Banverket centralt.Enhälligt
När det gäller Piteå kommun har remisstiden getts respit till efter kommunfullmäktige den 13 oktober.Det finns dock sedan förra veckan ett grundyttrande, som tagits gemensamt och enhälligt av miljö- och byggnämnden samt teknik- och servicenämnden.Där förordas en dragning genom centrum, med ett resecentrum i södra hamn (i E 4-alternativet förläggs det till en plats inne i skogen vid vattentornet bortom Lomtjärn).Järnvägsbro
Om E 4-alternativet skulle väljas kommer bland annat Nordiska bil att tvingas flytta.För att dra järnvägen genom centrum krävs att en bro byggs över Pitsundet, vilket gör det till ett mer kostsamt alternativ.- Ja, och Banverket har redan slängt ut krokar om vad kommunen är beredd att betala för att få spåret genom centrum, säger miljö- och byggnämndens ordförande Björn Berglund (s).Han konstaterar också att senaste förslaget är att placera resecentrat där i dag brandstationen ligger.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!