Piteåplan för naturreservat

Piteå kommun var först i länet med att skapa ett kommunalt naturreservat för några år sedan.
Nu lanserar man ytterligare ett - Gläntan på Pite havsbad.

PITEÅ2006-06-01 06:00
Gläntan är ett av Piteåbornas populäraste rekreationsområden och en varm julidag kan det vara så pass många som 1.000 besökare där, som badar och ligger på stranden.
- Jag åker själv ofta dit, konstaterar kommunalråd Peter Roslund, som hoppas att området så snart som möjligt ska bli kommunalt naturreservat, vilket kommer att skapa bättre förutsättningar för friluftsliv året runt.
- Ett problem i dag är trafiken med motorcyklar och fyrhjulingar på stranddynerna. Trots att det är förbjudet respekteras det inte. Genom att skapa ett naturreservat kan man tydligare märka upp att det inte är tillåtet, säger han.
Vad som ska hända med det hus, som på senare tid använts för bland annat aktiviteter för funktionshindrade och långtidsarbetslösa och som föreslagits bli ett nytt Folkets hus med den målgruppen, är ännu oklart.
- Men det finns tankar på att underlätta för handikappturism på Gläntan, bland annat genom en ramp ned till vattnet, säger Peter Roslund.
Peder Ljungqvist, biolog på miljö- och byggkontoret, ser mycket positivt på att vid sidan av Hällträskskogen få ytterligare ett kommunalt naturreservat i Piteå, men vågar inte säga när det kan genomföras.
- Först måste det förhandlas med markägare om ersättningar och under hela sommaren kommer vi att ställa ut det förslag som finns. I slutänden är det fullmäktige som får ta ställning, säger han.
- Senast till nästa sommar måste det vara klart, tillägger Peter Roslund, som hoppas att de som har synpunkter tycker till nu.
En av de saker som planeras att förbättras är parkeringsmöjligheterna.
I dag finns bara 40-50 godkända p-platser och många besökare står därför olagligt längs skogsvägen - och har till och med kunnat få böter för det.
- Vi vill skapa 300 p-platser, bland annat genom att bygga parkeringsfickor längs vägen, säger Peder Ljungqvist.
Rastplatser och en skyltad naturstig är andra idéer som finns.
Var ska då de som gillar att köra motorfordon på beachen ta vägen?
- Till motocrossbanan på and­ra sidan vägen, föreslår Peder Ljungqvist.
Och för att ytterligare försvåra buskörningen tänker kommunen också kontakta polisen.
- De borde kanske visa sig lite mer i området, redan nu i sommar, säger Peder Ljungqvist och får medhåll av Peter Roslund.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om