Det står redan klart att de två vårdcentralerna ska slås samman under sommaren. Det gäller flera vårdcentraler i Luleå, Piteå, Boden och Kalix vilket Kuriren berättade om för ett par veckor sedan.
Men nu är det i stort sett klart att sammanslagningen Öjebyn och Norrfjärden förblir permanent.
– Detta har att göra med många år av ekonomiska bekymmer i Norrfjärden, säger närsjukvårdschefen Ylva Sundkvist.
Vårdcentralen i Norrfjärden har även plågats av sviktande patientantal. Det är ännu ej klart om Norrfjärden blir helt utan vårdenhet eller om en filial blir kvar.
– Vårt förslag är en sammanslagning, det ger bättre effekt, säger dock Sundkvist.
Åtgärden är en del av en större förändring av den struktur av vårdcentraler som finns i länet. Landstinget måste spara inom närsjukvården (före detta primärvården) och det har klart uttalats att alla länets 31 vårdcentraler inte kan drivas vidare.
– Vi kommer att göra ordentliga analyser av vilka konsekvenser detta får innan vi lägger fram vårt förslag till politikerna. Det gäller både för arbetsmiljön och befolkningsmässigt. Men det är alldeles för tidigt i dag, jag har inga detaljer att lämna ännu, säger Ylva Sundkvist.
Det är redan känt att mindre kommuner med bara en vårdcentral är undantagna från nedläggningar. Det blir besparingar över hela linjen men stängda vårdcentraler blir en fråga för länets större orter.
Men exakt hur det blir är oklart. Ett förslag ska läggas på politikernas bord senast i maj.
Den nya strukturen inom närsjukvården får även konsekvenser för vissa apotek men vilka är även det oklart i dag.