Ledningen tar inte time out

Ledningen för SBIF, bärföretagens branschorganisation, tillbakavisar kritiken och kommer inte att ta en time out.
- Leif Ögren blandar äpplen och päron hejdlöst, säger ordförande Catarina Lundberg.

PITEÅ2007-03-16 06:00
Både ordförande Catarina Lundberg och vice ordförande Jan-Erik Ågren har tagit del av Leif Ögrens skrivelse till styrelsen.
- Han är väldigt upprörd och frustrerad och uttrycker sig onyanserat, säger Catarina Lundberg.

Tillbakavisar kritiken
Att hon står bakom ett av de så kallade inbjudande företagen som bjuder in viseringsplockare bestrider hon.
- Det är min sambo. Jag har inget med företaget att göra.
Hon tillbakavisar också finansdepartementets besked att det är OK att nyttja utländska bemanningsföretag och försvarar att man inte spritt det till medlemmarna i SBIF.
- Skattemyndigheten kommer att hävda att ett svenskt företag ligger bakom och så blir det skattepliktigt ändå. Finansdepartementets information förändrar ingenting.
Hennes sambo Örjan Berglund svarar på kritiken om Information skogsbär AB.
- Det låter dramatiskt då Leif Ögren påstår att det ägs av en målvakt, men det är en vän som vi litar på och pengarna för bolaget ska betalas inom två dagar.
Vice ordförande Jan-Erik Ågren kommenterar kravet på en time out:
- Det finns ingen anledning till det.

"En bra lösning"
Kritiken mot att han står bakom en ekonomisk förening som ska agera inbjudande företag bemöter han:
- Det är en bra lösning. Att sedan föreningen inte är godkänd än beror på att det finns ett annat företag med snarlikt namn.
Också Jan-Erik Ågren ser stora frågetecken kring Finansdepartementets besked:
- Innan vi har en lösning som håller tycker jag inte styrelsen ska gå ut till medlemmarna och rekommendera någonting. Själv tror jag på en politisk lösning, även om jag aldrig stött på en så svårtolkad lagstiftning. Det är moment 22 i kubik. Det innebär att det finns risk att det inte kommer några thailändska plockare i sommar och att en massa bär går till spillo.
Läs också
<A href="http://www.kuriren.nu/GEN_Utmatning_Ettan.asp?ArticleID=1466253&amp;CategoryID=2764&amp;ArticleOutputTemplateID=125&amp;ArticleStateID=2&amp;ParentID=">Hotar polisanmäla styrelsen</A>
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om