Laddar för revy-SM

I sommar blir det revy-SM på Pite havsbad. - Folk behöver få skratta, säger Jens Kristensen från Iggesundsrevyn.

REVYRÄVAR. Stig Josfalt Bergman från Strängnäsrevyn är ordförande för LIS, Lokalrevyer i Sverige, och Jens Kristensen från Iggesundsrevyn ska regissera revy-SM på Pite havsbad i augusti. Nu är de på besök för att ta ut tävlingsbidragen. I bakgrunden skymtar Åsa Persson från Piteå, en av ledamöterna i LIS styrelse.

REVYRÄVAR. Stig Josfalt Bergman från Strängnäsrevyn är ordförande för LIS, Lokalrevyer i Sverige, och Jens Kristensen från Iggesundsrevyn ska regissera revy-SM på Pite havsbad i augusti. Nu är de på besök för att ta ut tävlingsbidragen. I bakgrunden skymtar Åsa Persson från Piteå, en av ledamöterna i LIS styrelse.

Foto: Jonas Hansson

Piteå2009-04-25 06:00
Lokalrevyer i Sverige (LIS) är en sammanslutning av ungefär 160 revygrupper över hela landet.En gång per år samlas de till årsmöte, debatt och revy-SM.Den här gången blir det på Pite havsbad, dit 300-400 deltagare från hela landet väntas komma den 6-9 augusti.I år har cirka 200 bidrag kommit in, som sedan gallrats. I går kom LIS styrelse, som också agerar urvalsjury, till Pite havsbad på ett förbesök för att se igenom bidragen och välja ut de som slutligt ska få vara med.Piterevyn värd
Det finns fem klasser: sång, dans, sketch, monolog och lokala nummer. - Jag ska sätta samman de 20-talet bidrag vi tar ut till en show med bra mix, säger Jens Kristensen, som regisserar revy-SM och annars är med i Iggesundsrevyn och Östen med resten.Det blir två shower, som båda är öppna för allmänheten och Piterevyn, som är värd för SM, kommer också att medverka med ett nummer.Ungdomar
Stig Josfalk Bergman, ordförande för LIS, menar att de lokala inslagen är oerhört viktiga i en bra lokalrevy. Det är också viktigt att ungdomarna kommer dit.- Det är de som är den framtida publiken, men många revyer samarbetar i dag med ungdomar som dansar och de kommer också ofta med förslag på revynummer. Det får inte utesluta att man också ger den traditionella publiken vad de vill ha. Tar man bort något som alltid varit med kan det bli ett ramaskri, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!