Kungen återvänder till Piteå

Kungen kommer till Piteå på fredag för att ta första spadtaget för pilotanläggningen för bio-DME.

ÅTERVÄNDER. Kungen i samband med sitt besök i Pitsund den 20 augusti. På fredag återvänder han till Piteå för att ta första spadtaget till bio-DME-fabriken. I bakgrunden landshövding Per-Ola Eriksson och kommunalråd Peter Roslund.

ÅTERVÄNDER. Kungen i samband med sitt besök i Pitsund den 20 augusti. På fredag återvänder han till Piteå för att ta första spadtaget till bio-DME-fabriken. I bakgrunden landshövding Per-Ola Eriksson och kommunalråd Peter Roslund.

Foto: Jonas Hansson

Piteå2009-09-16 12:32
Det var inte länge sedan kungen, drottningen och kronprinsessan gästade Piteå i samband med märkesårsfirandet i Pitsund.Bara en knapp månad senare är det dags för kungabesök igen.Den här gången handlar det om förnyelsebara drivmedel, tillverkade av skogsråvaror.Anläggningen invid Smurfit Kappa Kraftliner byggs av Chemrec och syntestekniken kommer från Haldor Topsoe.Tunga fordonBio-DME är i första hand avsett som bränsle för tunga fordon och innebär stora energi- och miljöfördelar, främst reducerade växthusgasutsläpp. Förhoppningen är att nära hälften av alla tunga transporter i framtiden ska drivas med bio-DME i Sverige, konstaterar Chemrec i ett pressmeddelande.Ola AlteråI samband med det första spadtaget arrangeras också en rundvandring och det blir även tal av bland annat Preems och Volvo lastvagnars verkställande direktörer Michael G:son Löw respektive Hans Börjesson. Dessutom medverkar Piteåsonen Ola Alterå, som är statssekreterare i näringsdepartementet.Den första lastbilen med en motor som drivs av DME ska också visas.Kungen och övriga gäster bjuds dessutom på lunch på Smurfit Kappas personalresturang Tallkronan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!