Ett par månader in i coronapandemin beslutade Piteås kommunfullmäktige att Piteå näringsfastigheter, PNF, skulle köpa loss Lindbäcks byggs fabrik i Öjebyn för 110 miljoner kronor. Beslutet mötte kritik från oppositionen som bland annat menade att ett borgensåtagande på 110 miljoner var ett risktagande som både minskade kommunens låneutrymme och kunde få konsekvenser för andra investeringsbehov.
– Kommunen ska inte agera bank. Vad händer om fler företag ställer sig i kö för liknande lösningar, sa Johnny Åström, SJVP, då.
Efter beskedet att företaget varslar 100 anställda har SVT Nyheter Norrbotten tittat närmare på affären med PNF och experter dömer ut den som olaglig. Fastigheten hyrdes direkt tillbaka till Lindbäcks bygg och det hela beskrivs som ett lån av 110 miljoner kronor.
– Kommunen köper först loss fastigheten för att hyra ut den och redan där skulle jag säga att det skiter sig. Sedan blir det bara värre och värre. Oavsett från vilket håll man kollar på avtalet är det fel enligt kommunallagen. Den här transaktionen gynnar bara ett enda företag, säger Olle Lundin, professor i förvaltningsrätt vid Uppsala universitet, till SVT.
Enbart Lindbäcks bygg skulle få möjligheten att hyra fastigheten efter köpet och hyran utgick från att bara täcka vissa kostnader.
– Man bryter också mot kommunalrätten genom att kommunen måste gå med vinst, men i det här avtalet får man inte gå med vinst, säger Tobias Indén, lektor vid Umeå universitet, till SVT.
Lindbäcks bygg skapade ett nytt dotterbolag som enbart innehöll fastigheten och kommunen köpte sedan upp alla aktier i det nya bolaget.
– När man ser sådana här avtal som är så här detaljerade och snåriga brukar man tänka att det är något man försöker dölja här. Jag gissar att det man försöker dölja är att företaget får loss massa cash och det är kommunen som agerar som bank eller någonting annat. Det är helt olagligt, säger Olle Lundin till SVT.
SVT har även pratat med Piteås avgående kommunalråd Helena Stenberg (S), som hävdar att experterna har fel i att köpet skulle vara olagligt. Enligt Stenberg gick man igenom alla för- och nackdelar och gjorde bedömningen att affären kunde genomföras.