Kirunatvillingar i huvudrollen
Den ny ungdomsfilmen Jag saknar dig kan bli riktigt bra. Det tror Guldbagge-belönade regissören Anders Grönros, som också ser en ny stjärna födas.
HYLLAR. Regissören Anders Grönros imponeras över skådespelarinsatserna från Kirunasystrarna Hanna och Erica Midfjäll.
Foto: Jonas Hansson
- Jag blev tagen redan då Erica och Hanna Midfjäll kom på audition och de har snabbt landat i rollerna. Framför allt Erica är en skådespelarbegåvning utan dess like. Jag har hållit på med film i 30 år och det är sällan man träffar någon som gör en lika förvånad som hon. Det är en fröjd att se henne och jag har haft tårar i ögonen många gånger vid inspelningarna, säger han. Anders Grönros konstaterar att också den verklighetsbaserade berättelsen, som senare blev prisbelönad bok av Peter Pohl, är väldigt känslosam och väcker många tankar om liv och död. Jag saknar dig har beskrivits som en ny Fucking Åmål och Anders Grönros menar att den åtminstone inledningsvis har liknande känsla, men i övrigt skiljer sig en hel del. - Trots det är det en bra referens, säger han. Känner igen sig
Systrarna Hanna och Erica Midfjäll är 19 år, men spelar rollen som 14-åringar. Trots att Hanna gått estetisk linje med teaterinriktning är det Erica, som gått LKAB:s industriprogram med siktet inställt på att bli geolog, som spelar huvudrollen. - Vi bestämde själva rollfördelningen när vi hade läst manus, eftersom huvudpersonen Tina ligger närmare Ericas personlighet, men jag kommer att vara med ganska mycket också eftersom det är en hel del återblickar, säger Hanna Midfjäll. Känner igen sig
De känner igen sig i känslor som filmens tvillingar förmedlar. - Som enäggstvillingar är ens tvilling ens andra halva, förklarar de och tillägger att de gärna fortsätter med en skådespelarkarriär framöver om möjlighet ges. Ytterligare en person med Kirunakoppling spelar för övrigt rollen som den unge artisten Ailu. Det är Ludde Nilsson, bosatt i Uppsala men sångare i Kirunabandet The Coloured Office Paper. Fotnot: På kommunens hemsida www.pitea.se kan du följa inspelningen live.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!