Inte längre misstänkt

Den man i 70-årsåldern som suttit anhållen misstänkt för mord släpptes på förmiddagen.

Ingen brottsplats. Allt talar för att hyreshuset där en brottsplatsundersökning gjordes under måndagen, inte är någon brottsplats. På tisdagen släpptes den misstänkte mannen på fri fot.

Ingen brottsplats. Allt talar för att hyreshuset där en brottsplatsundersökning gjordes under måndagen, inte är någon brottsplats. På tisdagen släpptes den misstänkte mannen på fri fot.

Foto: Petra Isaksson

Piteå2014-06-24 14:47

Beslutet togs av kammaråklagare Lindha Strömberg.

– Vi fick ett preliminärt besked av rättsläkaren som har tittat på kroppen. Han säger att det finns inga skador på kroppen som kan ha orsakat dödsfallet. Det kan vara naturliga orsaker eller något annat, säger Lindha Strömberg.

Utlåtandet innebar i förlängningen att den tidigare mordmisstänkte maken omedelbart försattes på fri fot. Han är inte längre misstänkt att ligga bakom sin hustrus död.

– Hon hade en del skador. Det var det som gjorde att man trodde att det låg något våld bakom. Men för det första har skadorna inte orsakat dödsfallet. Och för det andra går det inte att säga att det är han som har orsakat dem, säger Lindha Strömberg.

Mannen, som hittade sin hustru död på golvet i lägenheten, har hela tiden hävdat att han inte har något med dödsfallet att göra.

Åklagaren förklarar att förundersökningen fortfarande är öppen fram till den slutliga obduktionsprotokollet finns på hennes bord.

Kuriren har utan framgång sökt advokat Hans Andersson som har försvarat den misstänkte.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om