Information via lysdioder

Med hjälp av ny teknik hälsas nu alla besökare till Piteå välkomna med lysdiodtavlor på både södra och norra infarten från E 4.

DIODSKYLTAR. Jörgen Hult från kommunens tillväxt- och utvecklingskontor omgiven av Roland Ekerlin och Tommy Dahlberg från Piteåföretaget Diod norr, som tagit fram en ny generations digitala informationsskyltar längs E4:an.

DIODSKYLTAR. Jörgen Hult från kommunens tillväxt- och utvecklingskontor omgiven av Roland Ekerlin och Tommy Dahlberg från Piteåföretaget Diod norr, som tagit fram en ny generations digitala informationsskyltar längs E4:an.

Foto: Jonas Hansson

Piteå2009-09-17 17:40
Bakom tekniken står Piteåföretaget Diod norr som tagit fram skyltarna med en helt ny programvara som kommunicerar via 3G-teknik.- Turistbyrån kan ändra innehållet från sin dator inne i stan, säger Tommy Dahlberg och Roland Ekerlin från Diod norr.Piteå är först ut i de två nordligaste länen med liknande diodskyltar längs
E 4.- De skyltar vi tidigare haft har varit krångliga att byta information på och saknat belysning. Det här är en bättre lösning för en evenemangsstad som Piteå, säger Jörgen Hult, näringslivsutvecklare på kommunens tillväxt- och utvecklingsenhet.Inga bilder
Han konstaterar också att kostnaden varit 400.000 kronor.I nuläget får skyltarnas information inte bytas för snabbt eller innehålla bilder. Detta efter en överenskommelse med Vägverket.- I framtiden tror jag de kommer att släppa på det, då de inser att det inte ökar olycksrisken, säger Roland Ekerlin.Turistbyrån gör urvalet av information och dessutom upplyses om temperaturen.- Vid behov kan vi också använda skyltarna för akut trafikinformation, säger Jörgen Hult.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!