Yrkesfiskarna befarar strömmingsbrist även i år

Förra årets surströmmingsbrist ser ut att fortsätta även denna sommar enligt Piteås yrkesfiskare. "Vi hoppas såklart på att det ska bli något bättre i år jämfört med förra året", säger yrkesfiskaren Magnus Persson.

Enligt yrkesfiskaren Anders Persson har mängden strömming minskat mycket.

Enligt yrkesfiskaren Anders Persson har mängden strömming minskat mycket.

Foto: Axel Uddström

Piteå2023-07-06 11:15

Surströmmingspremiären den tredje torsdagen i augusti är något som många ser fram emot. Men enligt yrkesfiskaren Magnus Persson ser det ut att bli brist på surströmming i år igen. 

– Förhoppningsvis kommer det finnas surströmming till Piteåborna men det lär bli brist det här året också. Vi hoppas såklart på att det ska bli något bättre i år jämfört med förra året, säger Magnus Persson.   

Han menar att det stora industrifisket ligger bakom bristen på strömming. Det är framförallt i Bottenhavet som de stora uttagen av strömming har skett.  

– Det har gått från att ha varit väldigt bra med strömming till väldigt dåligt. Tidigare fiskade vi mycket i Bottenhavet men där finns det väldigt lite strömming kvar efter allt industrifiske, säger han.

Magnus Persson som tidigare har levererat sin strömming till Oskars surströmming var tvungen att hitta en ny mottagare i år. En av de nya mottagarna är Trundö silver som likt föregående år kommer att sälja några tusen burkar med surströmming.

– Vi levererar även till Kallax surströmming som ingår i BD fisk. De har fått in hyggligt med strömming men kanske inte så mycket som de önskat. Man får inte blanda ihop Grand Kallax med Kallax surströmming. Grand Kallax säljer inga stora mängder men de har fått in sin mängd på cirka tusen burkar.

undefined
Enligt yrkesfiskaren Magnus Persson ser det ut att bli brist på surströmming i år igen. (Arkvibild)

Under sommaren kommer Magnus Persson främst att fiska i Bottenviken. Men dit kommer strömmingen lite senare än vad han är van vid.

– Uppe i Bottenviken blir det inte bra fiske förrän i mitten av juni, vilket kan leda till tidsbrist. Vi hoppas ändå på att det kommer finnas surströmming till premiären, säger Magnus Persson. 

Yrkesfiskaren Anders Persson som bedriver sin verksamhet i Jävre bekräftar också bristen av surströmming och menar att det skett en väldigt stor minskning under de senaste 20 åren.

– De mängder strömming som man är van vid finns inte kvar längre. Det var hyfsat veckan innan midsommar men annars har det varit dåligt fiske, säger han.

undefined
"De mängder strömming som man är van vid finns inte kvar längre", säger Anders Persson.

Han berättar att det främst är ont om strömming i rätt storlek och att de stora strömmingarna håller på att ta slut.

– Om man ska äta surströmming måste man först kapa av huvudet på fisken och då behöver strömmingen vara en viss storlek. Om det är en liten mager rackare blir det ingenting kvar att äta när man kapat huvudet. De flesta strömmingar som finns kvar är väldigt små, säger han.     

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!