Billigast i Norrland

Ett priskrig på bensin har brutit ut i Piteå under midsommarhelgen.
Lägsta pris för 95 oktan var på måndagen 9:94 - och de enda två orter i landet som har lägre pris är Karlstad och Karlskoga.

PITEÅ2006-06-27 06:00
Under midsommarhelgen dumpade Preem priset på bensin vid sin obemannade station i McDonalds-rondellen i Piteå.
På upptryckta affischer har priset fixerats till 9:99 kronor per liter, medan det rekommenderade priset enligt presschef Thomas Ögren i Stockholm egentligen borde vara minst 12:09 kronor per liter plus ett påslag beroende på hur långt från depån stationen ligger.
- Vi har valt ut några stationer i landet där vi valt att erbjuda lägre pris under en begränsad tid. Det är för att få kunderna att hitta dit, men även för att marknadsföra att man inte längre behöver ett Preemkort för att tanka utan att man lika gärna kan göra det via ett vanligt bankkort, säger han.

Tjänar inget
- Vi ser prisdumpningen som en trevlig marknadsföringsinsats, men tjänar inga pengar på det. Tvärtom förlorar vi på varje liter som tankas, men förhoppningen är ju att ta en större marknadsandel. I dag har vi cirka tio procent av marknaden för bensin och det är en tuff kamp om kunderna, säger han.
Exakt vart man kör "semesterpriset", som man kallar det, vill han inte avslöja och inte heller hur länge kampanjen pågår.
- Nej, det kan variera på olika orter. Just i Piteå kommer det enligt min kännedom att fortsätta i varje fall under tisdagen, men hur länge vi fortsätter sedan kan jag inte säga just nu. Det brukar vi aldrig avslöja. Mitt råd är dock att inte vänta för länge om man vill tanka billigt.

Grattis till Piteåborna
Fast ni är ju inte längre billigast i Piteå, andra stationer har hakat på och sänkt till 9:94. Hur ser du på det?
- Det är bara att gratulera Piteåborna att de kan tanka billigt på många ställen. Det är bara att passa på.
Christel Nettelvik, Sverigechef för Jet, som tillsammans med bland annat Hydro sänkt priset till 9:94, har full koll på priskriget i Piteå.
- Ja, jag känner till det och det stämmer att det är Preem som dragit i gång det, men vi försvarar vår position, säger hon.
Hon säger att Jet ofta beskrivs som en uppstickare och att man nu har en marknadsandel på 13-14 procent för bensin.
- Det händer att vi själva kör kampanjer då vi är nya på en ort eller om det är många olika stationer på ett ställe, men det var ett tag sedan vi själva tog initiativ till ett priskrig, säger hon.

Karlstad lägst
På frågan hur hon ser på priskriget i Piteå svarar hon:
- Det är fantastiskt bra för kunderna, men för oss ger det inga pengar. Däremot är det viktigt att kunna behålla vår marknadsandel.
Hon konstaterar att de billigaste bensinpriserna hon kände till på måndagen var i Karlstad, där det kostade 9:59 kronor, och i Karlskoga med 9:69 kronor.
- Och i Nyköping är det samma pris som i Piteå, 9:94.
Hon menar dock att bensinen generellt är alldeles för dyr - och att inte ens 9:94 kronor per liter är försvarbart.
- Nej, man ska tänka på att 60-70 procent utgörs av skatt. Det är befängt att staten tar ut så hög skatt. Vilken nivå det är rimligt att bensinpriset borde ligga på kan jag inte svar på, men en bit under tio kronor i varje fall, säger hon och tillägger:

Även sommaren 2001
- Skatten används inte heller till att få ned bilismen, om det nu är det man tänkt sig. Är det för övrigt rimligt att kräva att folk ska åka mindre bil och hur skulle ni i Norrland överleva utan bilar?
Tilläggas kan att det sommaren 2001 också rådde ett större priskrig på bensin i Piteå och att en liter 95-oktanig bensin då kostade 8:80 kronor - lägst i landet.

Fotnot: I Luleå kostade det under onsdag eftermiddag 11:79 att tanka en liter 95-oktanig bensin hos såväl OK/Q8 på Robertsviksgatan, Preem på Rodervägen och Statoil på Stationsgatan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om