739 miljoner till vindkraftspark

De tyska bankerna SEB och PfW IPEX-bank väljer att gå in med 84,5 miljoner euro, vilket motsvarar drygt 739 miljoner kronor, för finansieringen av vindkraftsparken Skogsberget i Markbygden.
- Jättekul att bankerna tror på projektet, säger Mikael Kyrk, operativ chef för Svevind AB.

Piteå2013-08-05 18:41

Skogberget är den första etappen av vad som ska bli Europas största landbaserade vindkraftspark med totalt 1.101 verk i Markbygden väster om Piteå.

- I och med finansieringen av vindkraftsparken i Markbygden stöttar vi ett lovande flaggskepps-projekt på den växande marknaden för förnybar energi i Sverige, säger Markus Scheer, managing director för KfW IPEX-Bank i ett pressmeddelande.

De 36 vindkraftverken på Skogberget kommer att producera ca 250 Gigawatt. Turbinerna som uppförs är av typen E 92 med en rotordiameter av 92 meter.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om