500 i kö innan Lions öppnade

När årets Lionsloppis slog upp dörrarna på Noliaområdet var det redan 500 i kö utanför.  - Alla vill vara först att fynda, konstaterar loppisgeneral Erland Johansson.

70-TALSKAVAJ. Skådespelaren Sixten Renquist hittade en kavaj som passar perfekt till sommarens föreställning med 70-talstema på Karlbergsteatern.

70-TALSKAVAJ. Skådespelaren Sixten Renquist hittade en kavaj som passar perfekt till sommarens föreställning med 70-talstema på Karlbergsteatern.

Foto: Jonas Hansson

PITEÅ2008-04-28 06:00
Då det gäller inomhusloppis är Lions störst i Piteå. - Vi brukar dra in en bit över 300.000 kronor på två dagar. I fjol räknade jag ut att vi fick in 199 kronor på varje timme vi lade ned, säger Erland Johansson, ansvarig för evenemanget, som nästa år firar 50-årsjubileum. Pengarna går bland annat till Lions barnfond Hjärtat i Piteå, Cancerforskningsfonden i Umeå, FAMY-Norrbotten, som stöd till forskning om Skellefteåsjukan, samt till skolor och barnhem på Sri Lanka som hjälparbetaren Ellen Larsson har kontakt med. Teaterkavaj
En av de många som besökte loppmarknaden var Bert Björk, som hade full koll på målningarna i konsthörnan. Själv hade han fyndat en litografi av Ingrid Eriksson och ett porträtt av kung Gustav Adolf. Piteås lokala revyprofil Sixten Renqvist hade också fyndat - gamla julkort och en kavaj. - Kavajen passar perfekt till 1970-talstemat på Karlbergsteaterns teaterföreställning i sommar. De ville ha 20 kronor, men jag gav 30 eftersom det är en behjärtansvärd grej, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!