25 år av festligt firande i Piteå

Det hände inget i Piteå på sommaren.
Då startades festspelen.
Det berättar en av initiativtagarna Curt Nilsson, som till sommaren är med och firar festivalens 25-årsjubileum.

PITEÅ2006-11-25 06:00
Festspel i Pite älvdal firar nästa sommar sitt 25-årsjubileum.
Firandet inleds redan på måndag då ett hundratal festspelspass släpps till försäljning i receptionen på Framnäs folkhögskola.
För 225 kronor har man chansen att bevista samtliga konserter - och inhandlas passet under lunchtid bjuds det dessutom på mat på skolans restaurang!
- Vi vill göra något extra inför jubileet, förklarar festspelens VD Paula Gårsjö.

Minnestexter
Mer jubileumsfirande blir det i maj då en jubileumsbok om festspelen släpps, med både minnestexter och massor av fotografier.
- Man blir nostalgisk då man sitter och bläddrar i gamla program, konstaterar Håkan Marklund, som värvades i mitten av 1980-talet med uppdrag att värva sponsorer.
- Det var inte helt rumsrent på den tiden att sponsra kultur, konstaterar Curt Nilsson, en av festspelens initiativtagare.
Det gick dock så bra att Festspelen i början av 1990-talet utsågs till Sverigebäst på kultursponsring.

Uppdrag 1982
Curt Nilsson berättar att det var han och K-G Holmström, dåvarande kultursekreterare i Piteå, som fick uppdraget att sätta samman det första festspelsarrangemanget 1982.
- Tyvärr dog han bara några månader innan arrangemanget, säger Curt Nilsson, som på den tiden var rektor för kommunala musikskolan och satt i kulturnämnden.
- Det ansågs att det inte hände något i Piteå på sommaren då det gällde musikutbudet, så vi fick i uppdrag att göra något.
Genom åren har stjärnor av olika kalibrar passerat revy, mestadels inom klassiska genren, men även en hel del jazz, liksom med åren också inslag av populärmusik, dit bland annat de klassiska Borggårdskonserterna på Furunäset hör, där artister som Blood Sweat & Tears, Wilson Pickett, Jerry Williams, Robert Wells och Electric Banana Band framträtt.
Andra festspelsartister har varit Elisabeth Söderström, Clark Terry, Alice Babs, Håkan Hagegård, Arne Domnérus, Esa-
Pekka Salonen, Nicolai Gedda, Loa Falkman, Björn Afzelius och Mikael Wiehe.
Bara för att nämna några bland de alla.
- Dizzie Gillespie var på gång ett år, men han kunde inte komma ifrån på grund av jobb i Paris, säger Curt Nilsson.
Till sommaren är det redan klart att en grupp bestående av ett 20-tal dansare från Sudan kommer, liksom brassorkestern Mnozil Brass från Österrike.

Dansgrupp avslutar körläger
Dessutom blir det förutom alla mästarkurser ett körläger med Erik Westberg och Monica Åslund, vilket avslutas med ett möte med dansgruppen från Sudan.
Nytt är också att festspelen förlängs tidsmässigt för att arrangemangen i övriga älvdalen inte ska krocka med konserterna i Piteå.
Paula Gårsjö glädjer sig också åt att festspelen fått 1 miljon extra tillskott i EU-medel.
- Det är pengar som kommer väl till hands inför jubileet, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om