Piteårestaurang krävs på 312.000

En restaurang i Piteå har stämts av Spendrups bryggeri.  Bakgrunden är en tvist kring ett bonusförskott för ölförsäljning.

PITEÅ, KURRIEN2007-09-14 01:45
De svenska bryggerierna levererar inte bara öl och läsk.De är också kreditgivare inom restaurangbranschen, i samband med ombyggnationer för att göra serveringslokaler mer attraktiva.Det framgår av Spendrups stämning av en restaurang i Piteå, ett ärende som nästa torsdag ska upp till muntlig förberedelse i Luleå tingsrätt.Bonus i förskott
Kreditgivningen från bryggeriet fungerar så att den bonus som restaurangen förhandlar till sig per liter öl betalas ut i förskott, ett upplägg som av Spendrups beskrivs som ett räntefritt lån.I gengäld ger restaurangen bryggeriet ensamrätt på dess produkter.Upplägget är godkänt av Konkurrensverket, konstaterar Spendrups juridiska ombud.Då det gäller restaurangen i Piteå tecknade den ett avtal med Spendrups 1998 och fick då ett bonusförskott på 525.000 kronor inklusive moms.Restaurangen åtog sig samtidigt, enligt stämningsansökan, att årligen köpa in 40.000 liter fatöl från bryggeriet.Efter den treåriga avtalsperioden hade dock den nivån inte uppnåtts och därför fortsatte bonusen att avräknas till maj 2005.Ägaren bestrider
Året därpå uppmärksammades att någon öl inte hade inhandlats från Spendrups det sista året och därför fakturerades restaurangen kvarvarande skuld på bonusförskottet, 312.000 inklusive moms, på vilket Spendrups också kräver ränta samt ersättning för rättegångskostnad.Restaurangen har dock bestridit betalningsansvar och dess ägare säger till Kuriren att deras advokat hävdar att de har mycket goda möjligheter att vinna målet.-Jag har gjort rätt för mig till 110 procent, säger han och tillägger att han inte vill kommentera ärendet ytterligare innan den rättsliga prövningen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!