Pajalaföretagare säljer sitt livsverk – utvecklade varumärke

Efter 25 år säljer Kurt Eriksson i Kangos sitt livsverk Skandinavisk Biotech.

Producenten av Eko100, Juhani Turpeinen, grundaren av Skandinavisk Biotech, Kurt Eriksson, skakar hand med Daniel Mörk från Samsons efter att affären slutförts.

Producenten av Eko100, Juhani Turpeinen, grundaren av Skandinavisk Biotech, Kurt Eriksson, skakar hand med Daniel Mörk från Samsons efter att affären slutförts.

Foto: Samsons

Pajala2024-10-03 12:31

Det är Hälsinglandbaserade företaget Samsons som köper Skandinavisk Biotech, som bland annat har den svenska generalagenturen för Eko 100, ett smörjmedel som huvudsakligen används inom skogsbruket.

Produkterna tillverkas i Finland och baseras på biologiskt nedbrytbar rapsolja. Kurt Eriksson har varit med i utvecklingen av Eko 100-varumärket.

– När vi började var biologiskt nedbrytbara smörjmedel en relativt ny företeelse inom skogsindustrin. Efter 25 år i branschen tar jag nu pension och känner mig trygg att lämna över till Samsons som vi haft ett nära samarbete med i över tio års tid, säger Kurt Eriksson.

Samsons ser utvecklingsmöjligheter för smörjmedlet med fokus på sågverk och betongindustri.

– Skandinavisk Biotech kommer att fortsätta som ett självständigt bolag i Samsons ägo, säger Daniel Mörk, delägare i Samsons.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!