Länets femte riksspelman

Raj-Raj Bands dragspelare Fredrik Isaksson, 40, har utnämnts till riksspelman.

Pajala2013-06-17 06:00

Varje år utses mellan fem och tio musiker till riksspelmän. Under en vecka spelar ett hundratal spelmän upp för en jury hos Svenska folkdansringen. I måndags var det rensköraren Fredrik Isakssons tur och han klarade det på första försöket.

Isaksson, som kommer från Autio i Pajala, blev därmed Norrbottens femte riksspelman och den ende som är det på tvåradigt durspel. I dag spelar han bland annat i Raj-Raj Band, Trio Marandis samt Jannes Friggeboda.

För att bli riksspelman och erhålla Zornmärket i silver eller guld räcker det inte med att besitta en teknisk skicklighet, man måste dessutom ha kännedom om spelstil i ett visst musikaliskt område i Sverige. De allra flesta riksspelmännen spelar fiol.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om