Kommunen får inte neka skolskjuts

Pajala kommun får bakläxa av länsrätten avseende ett beslut att inte ge skolskjuts till en elev som bytte skola under våren 2006. I en dom från den 5 december upphäver länsrätten kommunens beslut eftersom det strider mot lagen, enligt länsrätten.

PAJALA2006-12-23 06:00
Det var under våren 2006 som föräldrarna till eleven bestämde sig för att byta skola för sitt barn. Sedan lång tid hade eleven mått dåligt i sin dåvarande skola vilket till slut ledde till en vägran att överhuvudtaget gå dit.
När eleven flyttade till en annan skola begärde föräldrarna att kommunen skulle ombesörja skolskjutsen eftersom skolan enligt lag är skyldig att ge kostnadsfri skjuts till elever i grundskolan. Kultur- och utbildningsnämnden i Pajala sa dock nej till föräldrarnas begäran.

Överklagade beslut
I sitt beslut skriver Åke Johdet, ordförande för kultur- och utbildningsnämnden att kommunen har ombesörjt skolskjuts till närmast belägna skola men att initiativ, val och skolbyte har tagits utan samverkan med den tidigare skolan eller det centrala stödteamet inom nämnden.
Föräldrarna överklagade beslutet till länsrätten. I december kom domen, Pajala kommun har inte rätt att neka skolskjuts för eleven, därmed upphävs beslutet.
Länsrätten konstaterar att Pajala kommuns elevhälsoplan ska uppmärksamma om en elev har kamratproblem. Det ska även anges att kränkande beteende är att till exempel bli utfryst.
- Det var helt rätt, enligt lagen får man inte neka, säger mamman som vill vara anonym.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om