Fullt på gatorna trots snålblåst

Trots isande vindar och regn blev Pajala marknad välbesökt även i år.  Arrangör, Kerstin Svala tror inte att man riktigt kom upp på förra årets nivå då 40.000 personer kom till marknaden, men det var inte långt ifrån.  - De kommer, trots att det regnar småspik, säger hon.

Foto:

PAJALA2007-07-09 01:45
Årets upplaga av Pajala marknad fick en bra start med solsken och värme. Pajalas gator är i vanlig ordning fyllda med marknadsstånd. För den som har tänkt handla är det ett paradis - här finns allt från köksredskap till kläder. Totalt finns det 286 marknadsstånd på området, och tillkommer gör även affärerna i Pajala.Under lördagen hade dock turen med vädret vänt. Blott nio grader visade termometern när Kuriren anlände till marknadsplatsen. Till råga på allt regnade det kraftigt och vinden ven i öronen. Det var med andra ord dåliga förutsättningar för en lyckad marknadsdag. Kö till maten
Men trots detta hade många Pajalabor och besökande trotsat kylan och regnet. Marknadsområdet var fullt med folk som kryssade mellan stånden. Störst samling blev det inne på Pajalas restauranger, men även runt matstånden på marknadsområdet. En riktigt lång kö noterades vid Souvas catering. De kommer till Pajala marknad varje år, men ser till att åka runt i övriga Sverige också. - Jadå, vi brukar ha jättelång kö vart vi än är, oavsett väder, berättar Kicki Etin.Några som inte hade lika lång kö var Sara Johnsson och Andreas Solander från Örebro. De försökte sig på konststycket att sälja Slush och mjukglass. - I dag har det varit svårt att locka hit kunderna, det är alldeles för kallt, säger Sara Johnsson.Nöjd arrangör
Kerstin Svala, marknadens arrangör, är trots allt nöjd med marknaden. Under fredagen och lördagen var parkeringarna överfulla, till och med fler bilar än förra året stod parkerade. - Det tyder på att vi har haft minst lika många besökare under de två dagarna som vi hade förra året, säger Kerstin Svala. Under kvällarna har det varit bra uppslutning på dans och uppträdanden. Danny, känd från Idol spelade på byakrogens scen på lördagskvällen. - Det var proppat med folk. Även om det regnar småspik så kommer folk!
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om