EU-topp på besök
Under några dagar har Dirk Ahner, generaldirektör för regionalpolitiska frågor inom EU, besökt Norrbotten för att bilda sig en uppfattning om vad de regionala projektpengarna går till. Besöket avslutades med en dag på Pajala marknad.
IMPONERAD. Dirk Ahner, generaldirektör för regionalpolitiska frågor inom EU tycker att Norrbotten har helt unika samarbeten.
Foto: Mattias Forsberg
- Vi ska titta närmare på samarbetet över gränserna, kanske är det något som kan användas i övriga Europa, säger Dirk Ahner.Luleå tekniska universitet, LTU, är den andra. Samarbetet mellan universitetet och näringslivet finns nästan inte på något annat ställe, säger Ahner.Det finns en stor potential inom regionen och gruvindustrin står för mycket av det. Norrbotten är en av de största gruvregionerna i Europa. Med andra ord är regionen absolut något att satsa på. Ahner menar att om människorna i regionen själva ser att det finns tillgångar så går utvecklingen lättare.Den vackra naturen i Norrbotten måste tillvaratas bättre med tanke på turismen. - I naturen finns otroliga möjligheter för turistsatsningar, säger Dirk Ahner samtidigt som han berättar om hur vacker han tycker att naturen i Norrbotten är.Stora investeringar
För att allt detta ska fungera krävs också stora investeringar i infrastrukturen. Något man också pratar om att göra. Investeringarna kommer på lång sikt att bidra till att öka utvecklingen i området. Från EU finns det dock inga öronmärkta pengar som ska gå till just utvecklingen i Pajalaområdet.- Länsstyrelsen har prioriterat insatser för Pajala, men exakt vad vill vi inte gå ut med än, säger landshövding Per-Ola Eriksson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!